Fn 311/I/17/2004 - Przyczepy i naczepy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 grudnia 2004 r. Urząd Miejski w Paczkowie Fn 311/I/17/2004 Przyczepy i naczepy.

"(...) Zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity) rozdział 3, art. 8, pkt 6, "opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton".

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów RP z 19 marca 2002 r. w sprawie podatku od środków transportowych odnośnie art. 8 pkt 6 ustalenie właściwej stawki podatku w przypadku przyczep i naczep możliwe jest w oparciu o zadeklarowaną przez podatnika dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów tj. DMC przyczepy oraz najmniejszą z możliwych DMC potencjalnego ciągnika balastowego (samochodu ciężarowego) mogącego ciągnąć daną przyczepę.

W przypadku ciągników balastowych i samochodów ciężarowych organy podatkowe mogą pomocniczo wykorzystać zasadę wyrażoną w art. 62 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na potrzeby obliczenia podatku od środków transportowych DMC przyczepy ciągniętej przez samochód ciężarowy nie może przekroczyć DMC tego samochodu powiększonej o 40%.

Z wypełnionego przez Pana załącznika do deklaracji DT-1 o posiadanych środkach transportowych (DT-1/A) wynika, że DMC przyczepy (...) wynosi 22 tony, dlatego też najmniejszą z możliwych DMC potencjalnego samochodu ciężarowego mogącego ciągnąć tą przyczepę jest 15,7 tony.

Zgodnie z powyższą informacją posiadana przez Pana przyczepa winna być opodatkowana stawką odpowiadającą przedziałowi, w którym znajduje się dopuszczalna masa całkowita dla zespołu pojazdów równa 37,7 tony."

Opublikowano: S.Podat. 2006/5/55