Fn.0550/1/2009 - Podatnik podatku od środków transportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 lipca 2009 r. Urząd Miejski w Suwałkach Fn.0550/1/2009 Podatnik podatku od środków transportowych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Prezydent Miasta Suwałk działając na podstawie art. 14j § 1 i § 3, ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku FIRMY X z dnia 9 lipca 2009 r. o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącego podatku od środków transportowych w zakresie określenia podmiotu, na którym ciąży obowiązek podatkowy

stwierdza

prawidłowość stanowiska wnioskodawcy w pełnym zakresie.

UZASADNIENIE

W dniu 9 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od środków transportowych w zakresie, określenia podmiotu, na którym spoczywa obowiązek podatkowy.

Dołączony odpis umowy z dnia 16 czerwca 2009 r. zawartej pomiędzy Miastem, a FIRMĄ X określa Miasto Suwałki jako podmiot (właściciela) środków transportu, który oddaje FIRMIE X w nieodpłatne użytkowanie 12 nowych autobusów, w celu ułatwienia realizacji zobowiązania FIRMY X wobec Miasta do prowadzenia miejskiej komunikacji autobusowej.

Podatnik stwierdził, iż jego zdaniem obowiązek podatkowy od środków transportowych w zakresie autobusów przekazanych w nieodpłatne użytkowanie nie ciąży na FIRMIE X a na właścicielu jakim pozostaje Miasto Suwałki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu prawnego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na osobach fizycznych i osobach prawnych będących właścicielami środków transportowych.

Obowiązek podatkowy, mający charakter obowiązku publicznoprawnego, nie podlega przeniesieniu na mocy czynności cywilnoprawnej. Strony umowy nie mogą zatem, na mocy umowy cywilnoprawnej, ustanowić podatnikiem podatku od środków transportowych innego podmiotu niż jego właściciel. Stanowisko to znajduje potwierdzenie w komentarzu ABC 2008 do art. 8 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844) L. Etel, S. Presnarowicz, G. Dudar.

Zatem obowiązek podatkowy ciąży na właścicielu pojazdów jakim jest Miasto Suwałki.

Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) za pośrednictwem Prezydenta Miasta Suwałk w terminie 30 dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie 60 dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Opublikowano: www.bip.um.suwalki.pl