Fn 0550-1/2007 - Klasyfikacja gruntów a podatek rolny.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 maja 2007 r. Urząd Miasta w Żarach Fn 0550-1/2007 Klasyfikacja gruntów a podatek rolny.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1 w związku z art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) Wójt Gminy Żary w odpowiedzi na wniosek z dnia 31 styczna 2007 r. dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu opodatkowania gruntów

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Stosownie do postanowień art. 14a § 1, 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) wójt na pisemny wniosek podatnika ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Składając wniosek podatnik jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie.

Korzystając z powyższego przepisu Przedsiębiorstwo Komunalne "PEKOM" S.A. w Żarach przy ul. Bohaterów Getta 9-11 wnioskiem złożonym w tutejszym Urzędzie Gminy w dniu 31 stycznia 2007 r., wystąpił o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie opodatkowania gruntów położonych na działkach Nr 42, 43, 46/3, 44.

Stan faktyczny

W piśmie z dnia 29 stycznia 2007 r. Przedsiębiorstwo Komunalne "PEKOM" S.A. w Żarach zadało pytanie: " Czy opodatkowaniu podatkiem rolnym podlegają także grunty, na których nie jest prowadzona działalność rolnicza a stanowią one strefę osłonową dla składowiska odpadów?" W uzupełniającym piśmie z dnia 7 maja 2007 r. Podatnik informuje, że działki Nr 42, 43, 46/3, 44 są ich własnością, przylegają do terenu na którym jest realizowana inwestycja "Rozbudowa składowiska odpadów przy ulicy Żurawia w Żarach.". Na podstawie opracowanego "Raportu oddziaływania na środowisko rozbudowanego Składowiska Odpadów w Żarach przy ulicy Żurawia z 2005 r., uzgodnienia z Wojewódzką Stacją Sanitarną- Epidemiologiczną w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 13 października 2005 r., uzgodnienia z Lubuskim Urzędem Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim znak RS III A Smo 6617-61/05 z dnia 16 listopada 2005 r. ustanowione zostały:

-

strefa ochronna dla projektowanej instalacji o szerokości co najmniej 10 metrów - ten pas zieleni izolującej przebiega bezpośrednio przez działki Nr 42 i 43/6,

-

strefa ograniczonego użytkowania w odległości 100 metrów od granic składowiska, która obejmuje działki Nr 42, 43, 46/3, 44.

Stanowisko Podatnika

Podatnik ma wątpliwości czy od gruntów znajdujących się na wyżej wymienionych działkach i stanowiących strefę osłonową dla składowiska odpadów powinien być obliczony podatek od nieruchomości czy grunty te powinny zostać objęte podatkiem rolnym. Od 1 stycznia 2007 r. podatnik zadeklarował podatek od nieruchomości.

Ocena prawna stanowiska Wnioskodawcy

Zgodnie z art. 2 ust. 1, 2 ustawy o opłatach i podatkach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają następujące nieruchomości lub obiekty budowlane:

-

grunty,

-

budynki lub ich części,

-

budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Opodatkowaniem podatkiem od nieruchomości nie podlegają użytki rolne, grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych lub lasy z wyjątkiem zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. (Zgodnie z art. 1a ust. 3 użyte w ustawie określenia między innymi użytki rolne, lasy, granty zadrzewione i zakrzewione - rozumie się grunty sklasyfikowane w ten sposób w ewidencji gruntów i budynków).Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym podlegają grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza (art. 1 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136 poz. 969 z późn. zm.). O zasadach opodatkowania decydują więc, dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków. Jeżeli grunty rolne zostaną wyłączone z produkcji rolnej i zmieni się ich klasyfikacja w ww. ewidencji należy je opodatkować podatkiem od nieruchomości gdyż nie stanowią już użytków rolnych. Grunty wyłączone z produkcji rolnej nie stanowią gruntów rolnych a tym samym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem rolnym. Użytki rolne podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości gdy są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004 r. Nr 173, poz. 1807 z póz. zm.) działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej to grunty służące bezpośrednio prowadzeniu działalności gospodarczej przez podatnika lub przedsiębiorcę. Jeżeli przedsiębiorca nie zajmuje tych grantów na prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowane są one podatkiem rolnym. W przypadku gdy strefa ochronna utworzona jest na użytkach rolnych i na obszarze tym nie jest prowadzona działalność gospodarcza inna niż działalność rolnicza - nie jest faktycznie zajęty na tą działalność- obszar ten podlega opodatkowaniu podatkiem rolnym. Z informacji przedstawionej przez Podatnika oraz z ewidencji gruntów i budynków wynika iż przedmiotowe działki znajdują się na grantach rolnych. Podatnik nie poinformował, iż na działkach Nr 42, 43, 46/3, 44 prowadzi działalność gospodarczą.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny Wójt Gminy Żary stwierdza, że zajęte przez Podatnika stanowisko jest nie prawidłowe

Udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następuje w drodze postanowienia (art. 14a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa).Postanowienie dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania postanowienia. Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe właściwe dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji.

Na postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zielonej Górze za pośrednictwem Wójta Gminy Żary złożone w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl