FK.II.0717/97/06 - Przedmiot podatku od środków transportowych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 marca 2006 r. Urząd Miasta w Częstochowie FK.II.0717/97/06 Przedmiot podatku od środków transportowych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1-4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zmianami) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 27 stycznia 2006 r. w sprawie Pana ... interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego - Prezydent Miasta ... postanawia uznać, że w odniesieniu do stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, stanowisko Pana ... dotyczące zastosowania przepisów podatkowych jest niewłaściwe w obowiązującym stanie prawnym od 2002 r.

UZASADNIENIE

1. Stan faktyczny przedstawiony przez podatnika:

W związku z postanowieniem FK.IL3114-1/3036/05 wzywającym do złożenia deklaracji DT-1 na podatek od środków transportowych, informuję, że przedmiotowy pojazd o DMC nieprzekraczającej 3,5 tony nie podlega opodatkowaniu z mocy ustawy.

2. Stanowisko podatnika w sprawie:

Wezwanie do złożenia deklaracji jest kontynuacją niezakończonej sprawy z roku 2005. W roku ubiegłym prowadziliśmy na ten temat korespondencję, ale ani jako Urząd ani Samorządowe Kolegium Odwoławcze decyzję którego otrzymałem 20 stycznia 2006 r., czyli w trzy miesiące po jej zapadnięciu, nie podaliście takiej interpretacji przepisu, która jednoznacznie mówiła by, że samochody o DMC równej 3,5 tony podlegają opodatkowaniu. Twierdzenie Wasze i Składu Orzekającego Kolegium, że pojazdy o DMC równej 3,5 tony podlegają opodatkowaniu jest jedyną z interpretacji spornego przepisu ustawy i działa na niekorzyść podatnika.

3. Ocena prawna stanowiska podatnika:

Z przepisów zawartych w art. 8 i art. 9 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 z późn. zmianami) wynika, że na właścicielach środków transportowych którzy zobowiązani są do uiszczenia podatku od środków transportowych ciąży obowiązek składania w terminie do dnia 15 lutego właściwemu organowi podatkowemu, deklaracji DT-1, a jeśli obowiązek podatkowy powstał po tym dniu - w terminie 14 dni od dnia zaistnienia okoliczności uzasadniających powstanie tego obowiązku.

Jeżeli środek transportowy stanowi współwłasność dwóch lub więcej osób, to również na współwłaścicielach ciąży również obowiązek złożenia deklaracji DT-1.Z art. 11 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych wynika, że podatek od środków transportowych winien być wnoszony przez podmioty, na których ciąży obowiązek podatkowy - bez wezwania na rachunek budżetu gminy, w dwóch równych ratach, w terminie do dnia 15 lutego i do dnia 15 września każdego roku.

Zgodnie z art. 8, art. 9 oraz art. 10 cytowanej wyżej ustawy, z dniem 1 stycznia 2002 r. obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na właścicielach samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 ton, a nie jak w stanie prawnym obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 r. gdzie podatek uzależniony był od ładowności pojazdu od 2 ton.

Na podstawie art. 8 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony i poniżej 12 ton. Zasady prawa podatkowego należy interpretować ściśle, wobec czego jeżeli środkiem transportowym jest wskazany w art. 8 pkt 1 samochód ciężarowy, którego dopuszczalna masa całkowita określona w dowodzie rejestracyjnym wydanym m.in. na podstawie świadectwa homologacji wynosi 3,5 tony, oznacza to, że pojazd taki podlega opodatkowaniu.

W powołanym przepisie użyty został wyraz "od" co oznacza, iż opodatkowaniu podlegają pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej równej i wyższej od 3,5 tony. Gdyby ustawodawca przyjął, że opodatkowaniu podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej lub przekraczającej 3,5 tony, to wówczas przedmiotowy pojazd nie należałby do tej grupy i nie podlegałby podatkowi od środków transportowych.

Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 z późn. zmianami), reguluje zasady ruchu na drogach publicznych oraz w strefach zamieszkania, warunki dopuszczenia pojazdu do ruchu, wymagania w stosunku do osób kierujących pojazdami oraz zasady kontroli ruchu drogowego, natomiast spełnienie wymagań określonych w przepisach Prawa o ruchu drogowym przez kierującego pojazdem nie ma wpływu na obowiązek podatkowy w podatku od środków transportowych.

Stanowisko organu podatkowego:

Zgodnie z danymi referatu ewidencji pojazdów tut. Urzędu samochód ciężarowy marki Mercedes-Benz 308 2,3D jest zarejestrowany z wpisem do dowodu rejestracyjnego, gdzie dopuszczalna masa całkowita pojazdu wynosi 3.500 kg. Zgodnie z art. 8 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają samochody ciężarowe o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 ton i poniżej 12 ton.

Wpis w dowodzie rejestracyjnym w rubryce "dopuszczalna masa całkowita 3.500kg" oznacza, że taki pojazd podlega opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych.

Stanowisko to podzieliło również Samorządowe Kolegium Odwoławcze w ... które decyzją SKO.O$12/I/5/539/2005 z dnia 13 października 2005 r. potwierdziło, że pojazdy o dmc równej 3500 kg podlegają opodatkowaniu.

Wobec powyższego postanowiono jak w sentencji. Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w ... za pośrednictwem Prezydenta Miasta ... w terminie 7 dni od dnia doręczenia tego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl