Fin 3110-1/2007 - Jaką stawkę podatku od nieruchomości zastosować do gruntów, które ze względów technicznych nie mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 września 2007 r. Urząd Gminy w Głogówku Fin 3110-1/2007 Jaką stawkę podatku od nieruchomości zastosować do gruntów, które ze względów technicznych nie mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej?

POSTANOWIENIE

Burmistrz Głogówka działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.),art. 5 ust. 1, pkt 1 "lit e" w związku z art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: z 2006 r. Dz. U. Nr 121, poz. 844 ze późn. zm.) na wniosek podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do sposobu i zakresu stosowania prawa podatkowego

POSTANAWIA:

1/

uznać stanowisko podatnika, że wymienione grunty stanowiących część działek położone w Głogówku, nie są związane z prowadzoną działalnością gdyż ze względów technicznych nie są i nie mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej za prawidłowe.

2/

uznać stanowiska podatnika, że wymienione grunty stanowiące działki w Głogówku nie są związane z prowadzoną działalnością, gdyż ze względów technicznych nie są i nie mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Podatnik we wniosku z dnia 28 czerwca 2007 r. zwrócił się do Burmistrza Głogówka w trybie art. 14a wyżej wymienionej ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa, z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji, co do rodzaju stawki opodatkowania podatkiem od nieruchomości, iż grunty o powierzchni 1,115 ha nie są związane z prowadzona działalnością gospodarczą, gdyż ze względów technicznych nie są i nie mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej i z tego powodu podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości wg stawki jako pozostałe grunty.

Spółka uzasadnia o działce, że pomimo ich oznaczenia w ewidencji gruntów symbolem K jako użytki kopalne, nie są zabudowane, nie stanowią wyrobiska górniczego jako obiektu budowlanego a prowadzone na nich wydobywanie kopalin zostało zakończone, gdyż dalsza eksploatacja grozi naruszeniem stosunków wolnych przed usuwaniem ziemi, a ponadto zalegają na nich iły odpadowe nie nadające się do gospodarczego wykorzystania.

Dalej Spółka uzasadnia, że działki oznaczone w ewidencji gruntów jako drogi stanowią w istocie torowiska wewnętrzne transportu wykonanego przez poprzedników prawnych naszej Spółki, a obecnie Spółce całkowicie zbędnego Uniemożliwia to wykorzystanie tych działek jako drogi, ponieważ ze względu na trwale związane z gruntem będące ponadto w złym stanie technicznym, torowiska uniemożliwiają transport drogowy.

Wnioskodawca wyczerpująco przedstawił stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie.

Po rozpatrzeniu wniosku Burmistrz Głogówka, zważył co następuje:

Ustawodawca w cytowanych na wstępie w art. 1a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych nie zdefiniował pojęcia "względy techniczne", co oznacza iż wyjaśnienia tej kategorii opodatkowania należy szukać w innych unormowaniach prawnych oraz dostępnych słownikach języka polskiego. Istotnym mankamentem analizowanej definicji jest występowanie w niej pojęć niedookreślonych, wieloznacznych -takich jak np. względy techniczne. Grunt, budynek i budowla są traktowane jako związane z działalnością gospodarczą, chyba że nie mogą być wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej ze względów technicznych. Co to oznacza " ze względów technicznych" Nigdzie to pojęcie nie zostało bezpośrednio zdefiniowane przez ustawodawcę należy zatem przyjąć rozumienie wynikające z języka potocznego i pomocniczo z prawa budowlanego.

Przy udzielaniu interpretacji podatkowych można uznać, że grunt nie związany z prowadzeniem działalności gospodarczej ze względów technicznych jest wtedy gdy jest to spowodowane czynnikiem obiektywnym niezależnym od podatnika (zjawiska atmosferyczne zanieczyszczenia gleby, zniszczenia przez inne osoby, napotkanie przeszkód geologicznych itp.). nie można uznać grunt niezwiązany z działalnością gospodarczą ze względów technicznych, np. taka okoliczność jak wyłączenie spod działalności z uwagi na remont, nieopłacalność ekonomiczna produkcji, drogi manewrowe, itp.

W aktualnym obowiązującym stanie prawnym (art. 1 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych) za grunty związane z działalnością gospodarczą uważa się grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami oraz gruntów pod jeziorami, chyba, że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Taka konstrukcja przepisu powoduje, iż brak możliwości wykorzystywania nieruchomości do działalności gospodarczej może spowodować zaliczenie takiego gruntu do kategorii " grunty pozostałe" tylko wtedy, gdy zostaną spełnione następujące przesłanki:

-

wyłączenie jest niezależne od podatnika, ma charakter trwały i dotyczy stanu technicznego nieruchomości.

Fakt, że działki nie nadają się do działalności gospodarczej i nie stanowią wyrobiska górniczego jako obiektu budowlanego a oznaczone w ewidencji jako użytki kopalne w posiadaniu przedsiębiorcy oraz działki oznaczone w ewidencji gruntów jako drogi nie nadają się do gospodarczego wykorzystania spełniają wyżej określone przesłanki i mogą stanowić podstawy do zakwalifikowania gruntu do kategorii" pozostałe grunty".

Nie wykorzystywanie tych gruntów z powodu niebezpieczeństwa naruszenia stosunków wodnych i konieczności podjęcia działań w celu zabezpieczenia brzegów zbiornika przed usuwaniem oraz zaleganie w wyrobisku iłów nie nadających się do eksploatacji stanowią przyczyny techniczne pozwalające na stwierdzenie, że przedmiotowy grunt nie jest i nie może być wykorzystywany do działalności gospodarczej.

Grunty oznaczone w ewidencji jako drogi stanowiące w istocie torowiska wewnętrznego transportu, uniemożliwiają wykorzystywanie ich jako drogi, ponieważ ze względu na trwale związane z gruntem będące w złym stanie technicznym nie są i nie mogą być wykorzystywane do działalności gospodarczej.

Na powyższe stanowisko organu podatkowego I instancji ma wpływ okoliczność, iż grunty nie stanowią wyrobiska górniczego natomiast drogi uniemożliwiające transport drogowy stanowią przesłanki do naliczenia gruntu do kategorii" grunty pozostałe".

Wszystko wskazuje zatem, że podatnik ma racji twierdząc, że podane przez niego działki gruntu nie są i nie mogą być ze względów technicznych wykorzystywane do działalności gospodarczej.

W tym stanie rzeczy postanowiono jak wyżej.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl