FBP.0550-2/08 - Spadek a podatek od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 lipca 2008 r. Urząd Miasta w Rudzie Śląskiej FBP.0550-2/08 Spadek a podatek od nieruchomości.

Na podstawie art. 14j § 1 w zw. z § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odpowiadając na pytania 4 i 5 zawarte we wniosku Pani z dnia 3 czerwca 2008 r. o wydanie interpretacji podatkowej, wyjaśniam co następuje.:

Pytania Podatnika:

Pytanie 4: "Czy muszę mimo tego stanu prawnego płacić wyliczone mi zaległości podatkowe z tego tytułu za lata 2002-2007 i za IV kwartał 2007 r. z całości opodatkowanej nieruchomości czy tylko z części mi przysługującej tj. z 1/28 jej udziału?".

Pytanie 5: "Jak się mają do zasadności prawnej wyznaczone mi zobowiązania podatkowe w odniesieniu do cytowanego wyżej postanowienia Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych i stanowiska Wydział Geodezji i Gospodarki Gruntami?"

Stanowisko Podatnika:

"Jest przecież w tym kontekście pozbawiony logiki fakt obciążenia mnie wierzytelnościami z nieruchomości, której nie tylko, że nie jestem właścicielem, to nawet nie można mnie wpisać do hipoteki tej nieruchomości. W cytowanej ocenie Sądu Rejonowego Wydział Ksiąg Wieczystych nie jestem w świetle postanowienia Sądu Powiatowego w Nowym Bytomiu z 1960 r. współwłaścicielką omawianej nieruchomości lecz jedynie w 1/28 części, a ewentualny wpis hipoteczny mógłby nastąpić jedynie na udziale mi przysługującym."

Ocena stanowiska wnioskodawcy z uzasadnieniem prawnym:

Zdaniem organu podatkowego stanowisko Podatnika jest błędne, gdyż nie uwzględnia regulacji zawartych w art. 3 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.) oraz art. 3 ust. 5 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 z późn. zm.) w zw. z art. 97 Ordynacji podatkowej, art. 91 i art. 92 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej oraz w przepisach ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) dotyczących zobowiązań cywilnoprawnych, w szczególności w art. 366.

Artykuł 3 ust. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych stanowi, że jeżeli nieruchomość lub obiekt budowlany stanowi współwłasność lub znajduje się w posiadaniu dwóch lub więcej podmiotów, to stanowi odrębny przedmiot opodatkowania, a obowiązek podatkowy od nieruchomości lub obiektu budowlanego ciąży solidarnie na wszystkich współwłaścicielach lub posiadaczach. Podobną regulację dotyczącą gruntów rolnych zawiera art. 3 ust. 5 ustawy o podatku rolnym.

Po śmierci podatnika - zgodnie z art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej - jego spadkobiercy przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy.

Artykuły 91 i 92 § 1 i 2 Ordynacji podatkowej oraz powołane wyżej przepisy Kodeksu cywilnego regulują zasady odpowiedzialności solidarnej w przypadku zobowiązań cywilnoprawnych.

Zgodnie z powyższymi regulacjami, w każdym przypadku, podatnik, który otrzymał decyzję ustalającą wysokość podatku jest solidarnie zobowiązany do jego zapłaty, a do odpowiedzialności solidarnej za zobowiązania podatkowe stosuje się przepisy Kodeksu cywilnego dla zobowiązań cywilnoprawnych. W szczególności art. 366 k.c. stanowi, że kilku dłużników może być zobowiązanych w ten sposób, że wierzyciel może żądać całości lub części świadczenia od wszystkich dłużników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a zaspokojenie wierzyciela przez któregokolwiek z dłużników zwalnia pozostałych, przy czym aż do zupełnego zaspokojenia wierzyciela wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani.

Stanowisko organu podatkowego (oparte na przytoczonej wyżej podstawie prawnej):

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami prawa spadkobierca właściciela nieruchomości jest podatnikiem podatku od nieruchomości i odpowiada solidarnie z innymi współwłaścicielami (spadkobiercami) za uregulowanie całego naliczonego w decyzji podatku, niezależnie od posiadanego udziału w masie spadkowej i w całej nieruchomości. Organ podatkowy może żądać całości świadczenia od jednej osoby.

Przytoczone przez Stronę fragmenty postanowienia Sądu Rejonowego w Rudzie Śląskiej z dnia 31 października 2007 r. Dz Kw 2001/07 oraz pisma Prezydenta Miasta Ruda Śląska z dnia 22 października 2007 r. nr AGM.72202-5/2007, odnoszą się odpowiednio do kwestii wpisu hipoteki oraz przejęcia na rzecz Gminy - Miasta Ruda Śląska udziału wnioskodawczyni w przedmiotowej nieruchomości za zaległości podatkowe wobec gminy, a zawarte w nich rozstrzygnięcia nie mają przełożenia na sposób naliczenia i egzekwowania podatku od nieruchomości.

Na niniejszą interpretację przysługuje skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach za pośrednictwem Prezydenta Miasta Ruda Śląska.

Opublikowano: http://www.rudaslaska.bip.info.pl/