FB/005A-563/EJ/04 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów z działalności o charakterze twórczym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 13 sierpnia 2004 r. Izba Skarbowa w Warszawie FB/005A-563/EJ/04 Opodatkowanie podatkiem dochodowym przychodów z działalności o charakterze twórczym

Pytanie podatnika

Uprzejmie proszę o udzielenie mi informacji na temat sposobu zapłaty podatku dochodowego i rozliczenia kosztów umowy o konsultacji naukowej.

Jestem profesorem Wyższej Uczelni a wymieniona Umowa została zawarta pomiędzy moją osobą a Naukowym Instytutem X.

Umowa dotyczy prac naukowych o charakterze autorskim zatem przyjmuję koszty uzyskania przychodów od całej sumy wymienionej w Umowie w wys. 50%.

Ze swej strony sugeruję rozliczenie podatku od dochodów wynikających z Umowy na formularzu PIT do 30 kwietnia 2004 r.

W związku z zapytaniem z dnia 13 kwietnia 2004 r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby skarbowej działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) informuje:

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% w stosunku do uzyskanego przychodu.

Powyższy przepis zasadnicze znaczenie przypisał unormowaniom ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 80, poz. 904). W art. 1 ust. 1 tej ustawy, normodawca stwierdził, iż przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Chodzi zatem o kreacyjny, subiektywnie nowy, oryginalny wytwór intelektu, wywołany niepowtarzalną osobowością twórcy, który wykonany przez kogoś innego, wyglądałby inaczej.

Innymi słowy, przedmiotem prawa autorskiego jest "twórczość", której efektem jest niematerialne dobro prawne posiadające znamię indywidualności.

Natomiast w art. 8 tej ustawy określającym przedmiotowy zakres praw autorskich normodawca stwierdził, że prawo autorskie przysługuje twórcy lub współtwórcy utworu oraz wprowadził domniemanie, iż za twórcę utworu należy uważać tę osobę, której nazwisko jako twórcy, w rozumieniu ustawy, uwidocznione zostało na egzemplarzach danego utworu, lub którego autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

W świetle powołanych przepisów o zastosowaniu normy kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu za wykonanie czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego, pod warunkiem możliwości ustalenia przychodu z tego tytułu.

Natomiast o rozporządzaniu przez autora prawami autorskimi świadczyć powinna odpowiednia klauzula o przeniesieniu przez twórcę na nabywcę praw autorskich, zamieszczona w zawieranej umowie, będąca aktem rozporządzenia tymi prawami - gdzie ustalone wynagrodzenie stanowi zapłatę za przeniesienie tych praw.

Z załączonej do wystąpienia umowy zawartej przez Pana z Naukowym Instytutem X wynika, iż jej przedmiotem są utwory w rozumieniu ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Wysokość wynagrodzenia określono w pkt 3 umowy, a przeniesienie majątkowych praw autorskich na zamawiającego zostało przesądzone w pkt 4 analizowanej umowy.

W związku z powyższym od przychodów uzyskanych z powyższego tytułu (wynagrodzenia) mają zastosowanie 50% koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ciąży na Panu obowiązek wpłacenia zaliczki miesięcznej w wysokości 19% dochodu za miesiące, w których będzie uzyskany dochód, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca za miesiąc poprzedni, a za grudzień w terminie złożenia zeznania rocznego.

W terminach płatności zaliczek należy złożyć deklaracje PIT-53 do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl