FB/005A-315/AW/04/848 - Przekształcenie grupowego ubezpieczenia emerytalnego na pracowniczy program emerytalny - opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2005 r. Izba Skarbowa w Warszawie FB/005A-315/AW/04/848 Przekształcenie grupowego ubezpieczenia emerytalnego na pracowniczy program emerytalny - opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym

Pytanie podatnika

Czy przy dokonywaniu, zgodnie z art. 45b ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 139, poz. 932 z późn. zm.) (dalej ustawa o ppe) przekształcenia grupowego ubezpieczenia emerytalnego na pracowniczy program emerytalny, w przypadku gdy pracownik zdecyduje o kontynuowaniu gromadzenia środków w ramach pracowniczego programu emerytalnego, przeniesienie tych środków podlega opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych czyli tym samym czy na Zakładzie Ubezpieczeń przy przenoszeniu tych środków z rachunków grupowego ubezpieczenia emerytalnego na pracowniczy program emerytalny ciąży obowiązek obliczania, pobierania o wpłacania do Urzędu Skarbowego zryczałtowanego podatku od dochodów uzyskiwanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie uprzejmie informuje, iż odpowiedź udzielona Państwu, pismem Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 26 marca 2004 r. Nr IMUS-1471/PPŁ/415/14/2004/EB, jest nieprawidłowa.

W związku z powyższym Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając na podstawie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), dokonuje zmiany jej treści w sposób następujący:

Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz. U. Nr 116, poz. 1207) ma charakter porządkujący zasady gromadzenia dodatkowych środków emerytalnych przy udziale pracodawców.

Przepis art. 56 tej ustawy wskazuje kierunek rozwoju dotychczasowych instytucji, prowadząc do przekształcenia istniejących w wielu zakładach pracy grupowych form oszczędzania (grupowe ubezpieczenia na życie związane z funduszem inwestycyjnym lub inna forma grupowego gromadzenia środków na cele emerytalne dla swoich pracowników) na pracownicze programy emerytalne w terminie do 31 grudnia 2004 r.

W przypadku przekształcenia grupowego ubezpieczenia na życie z funduszem kapitałowym na pracowniczy program emerytalny, zgodnie z art. 56 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych, środki zgromadzone przez przystąpieniem pracownika do pracowniczego programu emerytalnego mają zostać przekazane do tego programu i być traktowane jako środki pochodzące ze składki podstawowej.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) źródłem przychodów podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym są kapitały pieniężne.

Za przychody z tego źródła, stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 tej ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych.

Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 - podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewiduje zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego przy przeniesieniu środków zgromadzonych w ramach grupowych form oszczędzania do pracowniczego programu emerytalnego, nawet jeżeli operacja ta zostanie przeprowadzona na zasadach określonych w art. 36 ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

Z przepisu art. 21 ust. 1 pkt 4b ustawy - w brzmieniu obowiązującym w roku 2004 - wynikało, że dochody otrzymane z tytułu inwestowania składki ubezpieczeniowej w związku z umową ubezpieczenia zawartą na podstawie przepisów o działalności ubezpieczeniowej - w przypadku ubezpieczeń związanych z funduszami kapitałowymi - nie korzystają ze zwolnienia od opodatkowania. Przepis zaś art. 21 ust. 5d stanowił, że dochodem, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 4b jest różnica między wypłacona kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń, które zostały przekazane na fundusz kapitałowy.

Zobowiązanie podatkowe, w tej sytuacji powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji podatnika tego dochodu. W konsekwencji przy przekształceniu ubezpieczenia grupowego z funduszem kapitałowym w pracowniczy program emerytalny mamy do czynienia z postawieniem zgromadzonych środków do dyspozycji uczestników programu, co wywołuje skutek w postaci zobowiązania podatkowego.

Należy jednak zaznaczyć, że opodatkowaniu podlega tylko różnica między kwotą uzyskaną z funduszu kapitałowego, przenoszoną do pracowniczego programu emerytalnego a wartością wpłaconych składek do tego funduszu. Pobrany zryczałtowany podatek dochodowy, płatnik jest obowiązany przekazać do urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika, w terminie do dnia 20 następnego miesiąca po miesiącu, w którym został pobrany ten podatek wraz z deklaracją PIT-8A.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl