EI 406/1/1/05 - Zgłoszenie aktualizacyjne oddziału osoby prawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 31 sierpnia 2005 r. Dolnośląski Urząd Skarbowy we Wrocławiu EI 406/1/1/05 Zgłoszenie aktualizacyjne oddziału osoby prawnej.

Pytanie podatnika

Podatnik pyta, czy zgłoszenie aktualizacyjne, o którym mowa w art. 9 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników winno być dokonywane odrębnie dla każdego oddziału i odrębnie dla centrali (centrala i 4 oddziały rozliczają się w Dolnośląskim Urzędzie Skarbowym a jeden oddział w Urzędzie Skarbowym w Opolu). Wg podatnika właściwym w zakresie identyfikacji podatkowej jest Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, zarówno dla centrali jak również dla jej wszystkich oddziałów.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż podmiot jest Spółką posiadającą pięć oddziałów oraz tzw. Centralę (położoną na terenie właściwości Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego) - każdy z nich samodzielnie sporządza bilans oraz posiada m. in. odrębne rachunki bankowe oraz odrębne siedziby. Ponadto każdy z oddziałów prowadzi działalność gospodarczą w różnych obszarach, chociaż wszystkie zajmują się co najmniej jedną z trzech działalności czyli obrotem, dystrybucją i wytwarzaniem energii elektrycznej. Część oddziałów nie posiada w swoich strukturach elektrowni, czyli nie wykonuje działalności w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. Koncern posiada nadany Nr NIP dla celów podatku VAT, podatku dochodowego od osób prawnych, wpłaty z zysku i innych, dla których podatnikiem jest zgodnie z przepisami prawa podatkowego cały Koncern oraz dla celów PIT, ZUS i PFRON dla Centrali jako płatnika. Oddziały są jednostkami samobilansującymi oraz płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, ZUS oraz PFRON, dla rozliczeń których oddziałom zostały nadane odrębne Nr NIP. Centrala oraz 4 oddziały prowadzą rozliczenia z ww. tytułów z Dolnośląskim Urzędem Skarbowym we Wrocławiu, za wyjątkiem jednego oddziału, który rozlicza się w Urzędzie Opolskim.

Spółka stwierdza, iż zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, do złożenia zgłoszenia rejestracyjnego obowiązani są podatnicy. Podatnikiem, co jest niesporne jest Centrala S.A. nie zaś jej oddziały. Jednakże art. 5 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy nakłada obowiązek na oddziały (zakłady) osób prawnych, zamieszczenia w zgłoszeniu rejestracyjnym danych dotyczących "jednostki macierzystej". Jednocześnie "jednostka macierzysta" - w tym przypadku Centrala - jest zobowiązana do zamieszczania w swoim zgłoszeniu rejestracyjnym i aktualizacyjnym informacji o oddziałach - miejscach prowadzenia działalności.

Regulacje art. 9 cyt. ustawy wskazują, że aktualizacji podlegają dane objęte zgłoszeniem rejestracyjnym, co w świetle wskazanego art. 5 ust. 3 pkt 1 cyt. ustawy prowadzi do wniosku, iż jeżeli dane winny być zgłaszane przez oddziały w swoim, odrębnym od centrali, zgłoszeniu rejestracyjnym to również oddziały powinny dokonywać zgłoszenia aktualizacyjnego.

Ponadto, zgodnie z postanowieniami art. 4 pkt 1 ustawy, właściwym dla dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, a tym samym zgłoszenia aktualizacyjnego jest Naczelnik Urzędu Skarbowego posiadający właściwość miejscową w podatku od towarów i usług. Skoro od dnia 1 maja 2004 r. u, oddziały osoby prawnej utraciły odrębną od centrali podmiotowość podatkową w tym podatku, należałoby wywieść, iż właściwym w zakresie identyfikacji podatkowej jest Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, zarówno dla centrali jak również dla jej wszystkich oddziałów.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione przez Podatnika stanowisko w sprawie jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681 z późn. zm.), obowiązkowi ewidencyjnemu podlegają również inne podmioty, niż wymienione w ust. 1, które na podstawie odrębnych ustaw są podatnikami a w szczególności zakłady (oddziały) osób prawnych oraz płatnicy podatków - podmioty te otrzymują numer identyfikacji podatkowej (NIP).

Stosownie do art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego, do obliczania i pobierania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Oddziały osoby prawnej na podstawie art. 31 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych i stosownie do art. 38 ust. 1 tej ustawy przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby.

Pomimo tego, iż z dniem 1 maja 2004 r. oddziały osoby prawnej, zgodnie z art. 160 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), przestały być wyodrębnionymi podatnikami w zakresie podatku od towarów i usług, a które są płatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych, to zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o NIP będą podlegały obowiązkowi ewidencyjnemu, czyli powinny złożyć zgłoszenie identyfikacyjne aby uzyskać numer identyfikacji podatkowej (NIP). Zgłoszenie identyfikacyjne a potem również aktualizacyjne, zgodnie z art. 4 pkt 4 ustawy o NIP, płatnik powinien złożyć do naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę płatnika. Zgodnie z treścią przepisu art. 5 ust. 1 cyt. ustawy, zgłoszenia tego dokonuje się jednokrotnie, bez względu na rodzaj i liczbę opłacanych przez podatnika podatków, formę opodatkowania, liczbę oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej oraz liczbę prowadzonych przedsiębiorstw.

Mając powyższe na względzie, skoro na centrali i na oddziale (zakładzie) osoby prawnej, ciąży obowiązek złożenia zgłoszenia identyfikacyjnego w celu uzyskania numeru identyfikacji podatkowej, to zgodnie z art. 9 ustawy o NIP, mają oni również obowiązek aktualizowania danych objętych tym zgłoszeniem identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego (zgłoszenie to winny wypełnić osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej - zarówno podatnicy jak i płatnicy podatków i składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne), które powinno być złożone do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (dla oddziałów - zgodnie z siedzibą oddziału, dla jednostki macierzystej - zgodnie z miejscem wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli czynności te wykonywane są na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych - ze względu na adres siedziby (art. 3 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług).

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl