EG/720/1/2003 - Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za zobowiązania podatkowe zbywcy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 września 2003 r. Urząd Skarbowy Wrocław-Psie Pole EG/720/1/2003 Odpowiedzialność nabywcy przedsiębiorstwa za zobowiązania podatkowe zbywcy

Pytanie:

Podatnik planuje nabyć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości wraz ze znajdującymi się na niej zabudowaniami, które przysługuje firmie posiadającej zaległości podatkowe. Nabywca stoi na stanowisku, że po spłacie części zadłużenia zbywcy i otrzymaniu od wierzyciela "pisemnego zapewnienia o niedochodzeniu w przyszłości roszczeń" nie będzie odpowiadał solidarnie ze zbywcą.

Odpowiedź:

Zgodnie z art. 112 § 1 oraz § 3 Ordynacji podatkowej, nabywca przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jeżeli ich wartość w dniu zbycia wynosi co najmniej 15.000 zł, odpowiada całym swoim majątkiem solidarnie z podatnikiem za powstałe do dnia nabycia zaległości podatkowe związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Zakres odpowiedzialności nabywcy jest ograniczony do wartości nabytego przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątku.

Odpowiedzialność podatkowa nabywcy jest ukonstytuowana w przepisach rangi ustawowej. Nie istnieje zatem możliwość wyłączenia ich stosowania w drodze jakiegokolwiek aktu administracyjnego. Należy zauważyć, że odpowiedzialność podatkowa nabywcy nie powstaje automatycznie z chwilą nabycia przedsiębiorstwa, jego zorganizowanej części lub składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. O odpowiedzialności podatkowej organ podatkowy orzeka w decyzji (art. 108 § 1 Ordynacji podatkowej), która podlega kontroli w administracyjnym postępowaniu odwoławczym i ewentualnie sądowym postępowaniu skargowym. Interes nabywcy jest zatem zabezpieczony w dostatecznym stopniu. Zgodnie natomiast z art. 108 § 4 Ordynacji podatkowej, egzekucja zobowiązania wynikającego z decyzji o odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej może być wszczęta dopiero wówczas, gdy egzekucja z majątku dłużnika okaże się w całości lub w części bezskuteczna.

Urząd Skarbowy, jako instytucja reprezentująca Skarb Państwa, działa w sferze prawa publicznego. Jakakolwiek uznaniowość działania musi być zatem ściśle określona w powszechnie obowiązujących przepisach prawa. Wydanie przez organ podatkowy żądanego "zapewnienia o niedochodzeniu w przyszłości roszczeń" nie znajduje podstawy prawnej i jako takie nie mogłoby wywołać żadnych skutków w obrocie prawnym.

W związku z powyższym do nabywcy przedsiębiorstwa będzie miał w pełni zastosowanie art. 112 Ordynacji podatkowej.

Opublikowano: www.is.wroc.pl