EDA/423-2/06/A - Wyłączenia gruntu z produkcji rolnej stanowią bieżące koszty uzyskania przychodu, nie zwiększając jednocześnie wartości początkowej gruntu.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 lutego 2006 r. Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto EDA/423-2/06/A Wyłączenia gruntu z produkcji rolnej stanowią bieżące koszty uzyskania przychodu, nie zwiększając jednocześnie wartości początkowej gruntu.

Spółka w 1997 r. nabyła grunty i według wartości rynkowej wprowadziła je do ewidencji środków trwałych i do użytkowania. Zbywca nie poinformował Spółki o obowiązku uiszczania rocznych opłat, w związku z wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej. Spółka uzyskała informację o konieczności uiszczania powyższych opłat w 2001 r., to jest z chwilą odebrania wezwania z Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej do uiszczania zaległych i bieżących opłat. Zaległe opłaty uiszczone zostały w 2003 r. Jednocześnie Spółka prowadziła postępowanie przeciwko syndykowi masy upadłości o odszkodowanie obejmujące opłaty za lata 2003 - 2009. Sprawę zakończyła ugoda z dnia 16 lutego 2005 r. Coroczny obowiązek uiszczania opłat trwa nadal i wynika z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.).

Czy opłaty roczne z tytułu wyłączenia gruntu z produkcji rolnej stanowią bieżące koszty uzyskania przychodu, nie zwiększając jednocześnie wartości początkowej gruntu?

W uzupełnieniu do zapytania z dnia 5 marca 2006 r. Spółka informuje, że przedmiotem jej działalności jest wynajem powierzchni biurowych i mieszkalnych będących własnością Spółki. Spółka dokonuje zakupu gruntów i nieruchomości w celu ich zabudowy, rozbudowy i remontu a następnie wynajęcia w celach zarobkowych. Tym też celom służył zakup gruntów będących przedmiotem zapytania.

Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu uzyskania przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy. Podatnik ma ustawowe prawo zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków, które mają związek z prowadzoną działalnością, a których poniesienie mogło lub może mieć wpływ na wysokość osiągniętego przychodu. Obowiązkiem Podatnika jest wskazanie związku pomiędzy poniesieniem kosztu a uzyskaniem przychodu, z uwzględnieniem jego celowości i zasadności dla funkcjonowania Spółki.

Z treści wniosku wynika, że na Spółce spoczywa obowiązek ponoszenia wydatków związanych z opłatami rocznymi z tytułu użytkowania na cele nierolnicze gruntów wyłączonych z produkcji. Obowiązek ten wynika z art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266 z późn. zm.). Jednocześnie organ podatkowy nadmienia, że opłaty te nie stanowią wydatku na nabycie gruntu w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. a), gdyż związane są ze zmianą sposobu wykorzystywania gruntów, a nie z przeniesieniem prawa własności gruntu. Wydatki o których mowa wyżej nie zostały ujęte w art. 16 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zawierającym katalog wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodu. Jak wynika natomiast z wyjaśnień Spółki grunt został nabyty w celu uzyskania przychodów z wynajmu, co powoduje, iż rozważane wydatki związane z posiadaniem gruntu można uznać za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu powołanego wyżej art. 15 ust. 1 ustawy.

Mając powyższe na uwadze, przedstawione we wniosku stanowisko Spółki, iż wydatki te nie zwiększają wartości gruntu i stanowią bieżące koszty uzyskania przychodu, uznano za prawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl