E-3/404/I/1/05 - Używanie numeru NIP upadłego przez syndyka

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 8 września 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie E-3/404/I/1/05 Używanie numeru NIP upadłego przez syndyka

Pytanie podatnika

Czy Pani............ jako syndyk masy upadłości S.C.................. ma prawo używać numeru identyfikacji podatkowej ww. firmy w trakcie postępowania upadłościowego w zakresie rozliczeń w podatku od towarów i usług?

Postanowienie

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie uznaje przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 19 lipca 2005 r. wpłynął do tut. Urzędu wniosek, uzupełniony pismem w dniu 30 sierpnia 2005 r. syndyka masy upadłości Spółka Cywilna........... z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji na użytek syndyka.

W związku z powyższym wniosek zawiera pytanie:

Czy Pani............ jako syndyk masy upadłości S.C.................. ma prawo używać numeru identyfikacji podatkowej ww. firmy w trakcie postępowania upadłościowego w zakresie rozliczeń w podatku od towarów i usług?

Zdaniem pytającego odpowiedź jest twierdząca.

Zgodnie z art. 14a § 1 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Na podstawie postanowienia z dnia 12 maja 2005 r. Sygn. akt....../05 Sądu Rejonowego Sądu Gospodarczego........ Wydziału Gospodarczego ds. upadłościowych i naprawczych Pani............. została wyznaczona jako syndyk masy upadłości odnośnie działalności prowadzonej przez Panią "X", Pana "Y" w ww. spółce cywilnej.

Następnie na wniosek Pani "X" i Pana "Y" z dniem 13 maja 2005 r. Wydział Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta......... wykreślił ich z ewidencji działalności gospodarczej decyzją nr WSA/........./2005 i nr WSA/............/2005. Dokonano również wykreślenia z dniem 13 maja 2005 r. z Krajowego Rejestru Urzędowego Podmiotów Gospodarki Narodowej zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON............. wydanego na S.C.................

Ww. spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w tut. Urzędzie od 21 marca 1995 r. Do chwili obecnej nie złożono zgłoszenia o zaprzestaniu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (druk VAT-Z).

Zgodnie z art. 160 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535 z późn. zm.) syndyk dokonuje czynności dotyczących masy upadłości na rachunek upadłego lecz w imieniu własnym. Masa upadłości bowiem, aż do jej likwidacji stanowi własność upadłego, a jedynie z mocy prawa traci on zarząd oraz możliwość korzystania i rozporządzania majątkiem należącym do niego. Upadły nadal pozostaje podatnikiem, ponieważ ogłoszenie upadłości obejmującej likwidację majątku nie oznacza zakończenia prowadzenia działalności gospodarczej. Syndyk w sprawach dotyczących masy upadłości działa więc jako zastępca pośredni. Dotyczy to wszystkich czynności prawnych, tak więc i dokonywania rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług, gdyż upadły podmiot nie utracił statusu podatnika podatku VAT.

W związku z powyższym podzielam Pani stanowisko w sprawie i stwierdzam, że jako syndyk masy upadłości Spółka Cywilna................ ma Pani prawo do posługiwania się numerem identyfikacji podatkowej NIP ww. spółki cywilnej w zakresie spraw związanych z podatkiem od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia. Zgodnie z obowiązującymi przepisami interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ww. ustawy).

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl