DZ/415-0008/05 - Czy osoba, która ma miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, posiadająca obywatelstwo niemieckie a prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski może powadzić księgę przychodów i rozchodów?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 marca 2005 r. Pierwszy Urząd Skarbowy w Gdańsku DZ/415-0008/05 Czy osoba, która ma miejsce zamieszkania na terenie Niemiec, posiadająca obywatelstwo niemieckie a prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski może powadzić księgę przychodów i rozchodów?

POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika prowadzącego działalność gospodarczą z dnia 5 stycznia 2005 r. (data wpływu 11 stycznia 2005 r.), uzupełnionego w dniu 21 lutego 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych przez osobę fizyczną nie mającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania prowadzącą działalność gospodarczą na terenie Rzeczypospolitej Polskiej

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku w zakresie dotyczącym rodzaju prowadzonych ksiąg podatkowych jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik pismem z dnia 5 stycznia 2005 r. (data wpływu 11 stycznia 2005 r.) uzupełnionym w dniu 21 lutego 2005 r. wystąpił do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Gdańsku z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że jest Pan osobą fizyczną nie mającą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania i prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność gospodarczą w zakresie międzynarodowego transportu ciężarowego. W związku z rozpoczętą działalnością gospodarczą przesłał Pan za pośrednictwem poczty zawiadomienie o założeniu podatkowej księgi przychodów i rozchodów na rok 2004 zachowując się jak polska osoba fizyczna.

W złożonym wniosku zadano pytanie: czy prawidłowo postąpiono wybierając podatkową księgę przychodów i rozchodów a nie księgi rachunkowe.

Stanowisko wnioskodawcy:

Podatnik uważa, że jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą na terenie Polski ma prawo wyboru co do rodzaju ksiąg podatkowych tj. podatkowej księgi przychodów i rozchodów na podstawie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 z późn. zm.), które nie wyłącza podatnika (osobę fizyczną zagraniczną) z prowadzenia tego rodzaju ksiąg. Natomiast art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) mówi: "Osoby zagraniczne z państw członkowskich Unii Europejskiej i państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym mogą podejmować i wykonywać działalność gospodarczą na takich samych zasadach jak przedsiębiorcy polscy".

Stan prawny:

Zgodnie z treścią art. 3 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: z 2000 r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów z pracy wykonywanej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie stosunku służbowego lub stosunku pracy, bez względu na miejsce wypłaty wynagrodzenia, oraz od innych dochodów osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 24a ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, wykonujące działalność gospodarczą, są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, zwaną dalej "księgą", z zastrzeżeniem ust. 3 i 5, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający ustalenie dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, w tym za okres sprawozdawczy, a także uwzględniać w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacje niezbędne do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych zgodnie z przepisami art. 22a-22o.

Natomiast zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) przepisy tej ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej zagranicznych osób prawnych, zagranicznych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz zagranicznych osób fizycznych, prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, przez osobę upoważnioną, przy pomocy pracowników - w odniesieniu do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, bez względu na wielkość przychodów.

Na podstawie zapisu art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807) podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na równych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Takim warunkiem określonym przepisami prawa jest prowadzenie przez zagraniczną osobę fizyczną ksiąg rachunkowych.

Ustawa o podatku dochodowy reguluje zasady opodatkowania dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej oraz w kwestii obowiązku prowadzenia ksiąg podatkowych zawiera odesłanie do odrębnych przepisów tj. do ustawy o rachunkowości.

Natomiast w katalogu podmiotów do których stosuje się ustawę o rachunkowości mieści się zagraniczna osoba fizyczna prowadząca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność osobiście, bez względu na wielkość przychodów.

Mając na uwadze przedstawiony wyżej stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, że stanowisko wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl