DWUS DP-436-4/07 - Opodatkowanie usług pośrednictwa finansowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 czerwca 2007 r. Drugi Wielkopolski Urząd Skarbowy w Kaliszu DWUS DP-436-4/07 Opodatkowanie usług pośrednictwa finansowego.

Spółka - producent bezbarwnego szkła opakowaniowego jest podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka zamierza, na podstawie zawartych umów udzielić pożyczek podmiotom powiązanym. Pożyczki będą oprocentowane i udzielone zostaną polskim podatnikom podatku od towarów i usług. Udzielanie przez Spółkę pożyczek będzie miało charakter poboczny, tj. nie będzie stanowiło bezpośredniego, stałego i koniecznego rozszerzenia zasadniczej działalności Spółki w zakresie produkcji szkła opakowaniowego. W szczególności pożyczki będą udzielane incydentalnie (rozważane jest udzielenie nie więcej niż kilku pożyczek na rok). Spółka zakłada, iż możliwe będzie podwyższanie kwoty udzielonych pożyczek na podstawie aneksów do umów pożyczek.

Działalność pośrednictwa finansowego nie jest obecnie wymieniona w umowie Spółki, nie wykluczana jest jednak zmiana umowy i wpisania do niej działalności pośrednictwa finansowego, w tym udzielania pożyczek.

Spółka pyta, czy udzielane jako usługi pośrednictwa finansowego incydentalne pożyczki korzystają ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych?

Zdaniem Wnioskodawcy opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne wymienione enumeratywnie w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym m.in. umowy pożyczki. Jednakże w art. 2 pkt 4 powołanej ustawy, wyłączono z opodatkowania te czynności cywilnoprawne, w których przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, lub jest z niego zwolniona - z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych od podatku od towarów i usług, których przedmiotem są nieruchomości lub ich część albo prawo użytkowania wieczystego.

Spółka stoi na stanowisku, iż udzielane przez nią pożyczki podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako usługa pośrednictwa finansowego, w konsekwencji pożyczki te korzystać będą ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Analiza przepisów prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie wskazuje, że:

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2007 r. Nr 68 poz. 450) podatkowi podlegają umowy pożyczki.

W myśl art. 2 pkt 4 powyższej ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

a)

opodatkowana podatkiem od towarów i usług,

b)

zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:

-

umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

-

umowy spółki i jej zmiany,

-

umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

Spółka zakwalifikowała usługę udzielania pożyczek do usług pośrednictwa finansowego jako "Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowy" - PKWiU 65.22.1

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 z późn. zm.) o podatku od towarów i usług, zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. Stosownie zaś do poz. 3 powyższego załącznika, zawierającego wykaz usług zwolnionych od podatku, zwolnione są od podatku usługi pośrednictwa finansowego.

W związku z powyższym "Usługi udzielania pożyczek świadczone poza systemem bankowym" - PKWiU 65.22.1 (zawarte z poz. 3 załącznika nr 4 do ustawy o podatku od towarów i usług) podlegają regulacjom ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie na mocy art. 43 ust. 1 pkt 1 przepisów powyższej ustawy, usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Zatem przyjmując, że Spółka dokonała prawidłowej oceny obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług należy stwierdzić, iż udzielane przez Spółkę pożyczki nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl