DVII-443-143/04 - Zasady rozliczania podatku VAT z tytułu zakupu towarów zużytych na cele reprezentacji i reklamy

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 października 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy DVII-443-143/04 Zasady rozliczania podatku VAT z tytułu zakupu towarów zużytych na cele reprezentacji i reklamy

Pytanie podatnika dotyczy zasad rozliczania podatku VAT z tytułu wykonywania czynności, zakupy towarów - zużytych na cele reprezentacji i reklamy nie prowadzonej publicznie - w przypadku przekroczenia limitu 0,25% przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 16 września 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 20 września 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:

Spółka w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą dokonuje zakupu usług gastronomicznych (spotkania z kontrahentami poza siedzibą Spółki), przekazuje prezenty kontrahentom oraz zużywa artykuły spożywcze podczas spotkań z kontrahentami w swojej siedzibie.

Wątpliwości Spółki dotyczą zasad rozliczania podatku VAT z tytułu wykonywania czynności, o których mowa wyżej w świetle przepisów nowej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w tym prawa do odliczenia podatku VAT zawartego w fakturach dokumentujących zakupy towarów - zużytych na cele reprezentacji i reklamy nie prowadzonej publicznie - w przypadku przekroczenia limitu 0,25% przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Zdaniem Spółki podatek VAT wykazany w fakturach dokumentujących zakupy na potrzeby przedsiębiorstwa podlega odliczeniu w trybie art. 86 ust. 1 i art. 88 ust. 1 pkt 2 w/w ustawy niezależnie od przekroczenia limitu 0,25% przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółki wyjaśniam, co następuje.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;

2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części (zob.: art. 7 ust. 2).

Przy czym jak jednoznacznie stanowi regulacja zawarta w art. 7 ust. 3 w/w ustawy - przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Przez prezenty o małej wartości, zgodnie z art. 7 ust. 4 cyt. ustawy, rozumie się przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej podatnika w poprzednim roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6.

Ustawodawca w treści w/w przepisów nie użył pojęcia, "reprezentacji i reklamy".

Zgodnie z literalnym brzmieniem powołanych wyżej przepisów opodatkowaniu podatkiem VAT podlega wszelkie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa bez wynagrodzenia (w tym darowizny towarów) na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części z wyjątkiem przekazania towarów w formie prezentów o wartości nieprzekaraczającej ustawowe limity.

Wobec powyższego nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT - jako odpłatna dostawa towarów czynność przekazania towarów w ramach reprezentacji i reklamy oraz zużycie towarów np. artykułów spożywczych podczas spotkań z kontrahentami w siedzibie Spółki - w sytuacji, gdy jest bezpośrednio związane z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.

Przy zakupie usług obcych np. usług gastronomicznych na potrzeby reprezentacji i reklamy - podatnik nie ma obowiązku naliczenia podatku należnego z tytułu ich zakupu - bowiem nie wystąpiły czynności, o których mowa w art. 5 w/w ustawy

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zapewniają podatnikowi prawo do dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług.

Prawo, do dokonania "odliczenia" - o którym mowa może zostać przez podatnika zrealizowane przy spełnieniu określonych ustawowych warunków wynikających m.in. z treści art. 86 tej ustawy - z wyłączeniem przypadków zawartych w art. 88 tej ustawy oraz przepisach wykonawczych do ustawy.

Na podstawie art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.

Powołany przez Spółkę w zapytaniu przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 564 z późn. zm.) stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, chyba, że reklama prowadzona jest w środkach masowego przekazu lub publicznie w inny sposób.

Zatem, skoro nie uważa się za koszty uzyskania przychodów kosztów reprezentacji i reklamy w części przekraczającej 0,25% przychodów, o których mowa w powołanym art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - to podatnik nie miałby prawa w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 cyt. ustawy o VAT do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywanych towarów i usług przekazywanych cele niepublicznej reprezentacji i reklamy w przypadku przekroczenia kwoty tego limitu tj. 0,25% przychodu.

Jednak ustawodawca w treści art. 88 ust. 3 pkt 3 powołanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wskazał, że przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 tej ustawy nie dotyczy wydatków związanych z dostawą towarów oraz świadczeniem usług w przypadkach określonych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 cyt. ustawy, jeżeli czynności te zostały opodatkowane.

Tak więc zgodnie z powyższą regulacją w sytuacji, gdy podatnik opodatkuje podatkiem VAT czynność przekazania towarów na cele reprezentacji i reklamy - to mimo przekroczenia określonych limitów uniemożliwiających zaliczenie tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - podatnik ma prawo do dokonania "odliczenia" - kwoty podatku naliczonego wykazanego z tytułu zakupu tych towarów.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. organu w zakresie jak wyżej będzie podlegała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl