DV-II-443-146/04 - Stawka podatku VAT od czynności stanowiących część usługi mającej na celu dokonanie eksportu

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 listopada 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy DV-II-443-146/04 Stawka podatku VAT od czynności stanowiących część usługi mającej na celu dokonanie eksportu

Pytanie podatnika

W sprawie wysokości stawki podatku VAT od czynności stanowiących część usługi mającej na celu dokonanie eksportu towarów poza granice Unii Europejskiej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Jednostki zawarte w piśmie z dnia 11 października 2004 r. uzupełnionym pismem z dnia 4 listopada 2004 r. (data wpływu do tut. organu 5 listopada 2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco.

Jednostka na zlecenie krajowego spedytora, który działa na zlecenie amerykańskiego klienta wykonuje czynności stanowiące część usługi mającej na celu dokonanie eksportu towarów poza granice Unii Europejskiej - polegające na przygotowaniu, czyszczeniu, oznaczaniu kontenerów oraz nadzorze nad ich obładunkiem wg przepisów morskich.

Czynności o których mowa wyżej udokumentowane będą kopiami listów przewozowych kolejowych oraz kopiami konosamentów, wystawianych każdorazowo na wszystkie kontenery z wywożonym towarem.

Wątpliwości Jednostki dotyczą wysokości stawki podatku VAT, jaka winna być zastosowana w świetle przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) dla w/w czynności.

Zdaniem Jednostki przedmiotowe czynności podlegają opodatkowaniu wg 0% - owej stawki podatku VAT.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśniam, co następuje.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju oraz eksport towarów.

Zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 w/w ustawy podstawowa stawka podatku VAT wynosi 22% - z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 cyt. ustawy.

Regulacje dotyczące wysokości stawki podatku VAT dla określonych usług związanych bezpośrednio z organizacją eksportu towarów i eksportem towarów zawarte zostały w art. 83 ust. 1 pkt 19 i 21 oraz ust. 2 w/w.

Przez eksport towarów w myśl art. 2 pkt 8 cyt. ustawy rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 tej ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest:

- przez dostawcę lub w jego imieniu, lub

- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 19 w/w ustawy stawka podatku w wysokości 0% ma zastosowanie do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Natomiast zgodnie z zapisem zawartym w powołanym art. 83 ust. 1 pkt 21 w/w ustawy stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:

- dotyczących towarów eksportowych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc

formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu

i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,

- świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa,

dotyczących towarów eksportowych.

Opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 0% podlegają czynności, o których mowa m.in. w powołanym wyżej przepisie art. 83 ust. 1 pkt 21 w/w ustawy, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie - stosownie do art. 83 ust. 2 w/w ustawy.

Ustawodawca w treści wyżej powołanych przepisów wymienił "usługi polegające na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów" oraz usługi związane bezpośrednio z eksportem towarów polegające m.in. na składowaniu, przeładunku, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu - nie wskazując symboli klasyfikacyjnych dla tych usług.

Oznacza to, że przy zachowaniu ustawowych warunków stawka podatku VAT w wysokości 0% ma zastosowanie do szeregu usług związanych bezpośrednio z organizacją eksportu towarów oraz eksportem towarów.

Odnosząc powyższe do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, jeżeli przedmiotowe usługi są bezpośrednio związane z organizacją eksportu towarów lub eksportem towarów i czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków wymienionych w powołanych przepisach - to ich świadczenie podlegać będzie opodatkowaniu wg 0%-owej stawki podatku VAT.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielania odpowiedzi.

Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. organu w zakresie jak wyżej będzie podlegała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl