DV-I-443/20/04 - Zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie edukacji

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 czerwca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy DV-I-443/20/04 Zwolnienie od podatku VAT usług w zakresie edukacji

Pytanie podatnika

Dotyczy zwolnienia od podatku VAT "usług w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie zawarte w piśmie złożonym przez s.c. "..." w zakresie podatku od towarów i usług - działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco.

Jednostka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług na rzecz Szkoły Wyższej... w następującym zakresie:

- współpraca w zakresie realizacji Punktu Informacyjno-Rekrutacyjnego

- prowadzenie akcji promocyjnej i reklamowej, nabór studentów

- zapewnienie obsługi kadrowej do realizacji umowy

- obsługa administracyjno-biurowa studiujących studentów.

Zdaniem Jednostki przedmiotowe usługi na podstawie poz. 19 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 8 marca 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym objęte są zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Jednostki wyjaśniam co następuje.

W świetle przepisów obowiązujących do 30 kwietnia 2004 r., zgodnie z § 67 ust. 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 z późn. zm.) zwalnia się prowizje i inne wynagrodzenia z tytułu wykonania umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze związane ze świadczeniem usług zwolnionych od podatku, zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.).

Na podstawie poz. 19 załącznika nr 2 ww. ustawy usługi w zakresie edukacji o symbolu PKWiU 80 zostały zwolnione od podatku VAT.

Natomiast w świetle art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (obowiązującej od 1 maja 2004 r.) przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumienie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy.

Na podstawie poz. 7 załącznika nr 4 do cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwolnione od podatku VAT zostały "usługi w zakresie edukacji" o symbolu PKWiU ex 80.

Wobec powyższego, jeżeli Jednostka świadczy usługi zaklasyfikowane do symbolu PKWiU 80, czyli "usługi w zakresie edukacji" - to usługi te nadal zwolnione są od podatku VAT.

Natomiast w przypadku wykonania przez Jednostkę umów agencyjnych, zlecenia i pośrednictwa, o których mowa w przedmiotowym piśmie będzie miał zastosowanie § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970).

Minister Finansów w § 9 ust. 1 ww. rozporządzenia zwolnił od podatku czynności wynikające z umowy agencyjnej lub zlecenia, pośrednictwa lub inne umowy o podobnym charakterze, w przypadku których podstawę opodatkowania dla agenta, zleceniobiorcy lub innej osoby, świadczącej usługi o podobnym charakterze, stanowi kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzeń za wykonane usługi, pomniejszono o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 2-4.

Zgodnie z § 9 ust. 2 powołanego rozporządzenia zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 tego przepisu, dotyczy tych podatników, którzy w danym roku podatkowym mogli korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. i dotyczy wartości sprzedaży w danym roku podatkowym z tytułu wykonywania czynności wymienionych w ust. 1, nieprzekraczającej kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO, obliczonej w sposób określony w przepisach wydanych na podstawie art. 113 ust. 14 tej ustawy.

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 2 powołanego przepisu, stosuje się pod warunkiem, że wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 EURO; do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku - stosownie do § 9 ust. 3 cyt. rozporządzenia.

W myśl § 9 ust. 4 ww. rozporządzenia zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 2, nie stosuje się do podatników:

1) zarejestrowanych na podstawie art. 96 lub art. 157 ustawy jako "podatnicy VAT czynni",

2) wykonujących również inne, niż wymienione w ust. 1, czynności opodatkowane,

3) wykonujących czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy,

4) którzy zrezygnowali z prawa do zwolnień podmiotowych lub utracili to prawo w poprzednich latach podatkowych i od daty rezygnacji lub utraty tego prawa nie upłynęły 3 lata.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie Jednostki zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl