DV-443-82/04 - Opodatkowanie podatkiem VAT usług pośrednictwa druku w zakresie obsługi gazety regionalnej

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 lipca 2004 r. Izba Skarbowa w Bydgoszczy DV-443-82/04 Opodatkowanie podatkiem VAT usług pośrednictwa druku w zakresie obsługi gazety regionalnej

Pytanie podatnika dotyczy zasadności stosowania 0%-wej stawki podatku VAT dla świadczonych usług pośrednictwa druku - w zakresie - obsługi gazety regionalnej o tematyce społecznej, kulturalnej.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 30 czerwca 2004 r. (data wpływu do tut. organu 1 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:

Z treści zapytania wynika, że Spółka jest agencją reklamową, w ramach której zajmuje się pośrednictwem druku. Wątpliwości Spółki dotyczą zasadności stosowania 0%-wej stawki podatku VAT dla świadczonych usług pośrednictwa druku - w zakresie - obsługi gazety regionalnej o tematyce społecznej, kulturalnej "...." Powyższe czynności dokumentowane są przez Spółkę fakturą, z uwzględnieniem 0%-owej stawki podatku VAT.

Zdaniem Spółki podstawę do zastosowania dla świadczonych usług pośrednictwa druku stawki podatku VAT w wysokości 0% stanowi art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie Spółki wyjaśniam, co następuje.

Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty - stosownie do art. 2 pkt 6 w/w ustawy.

Natomiast przez usługi, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 tej ustawy, rozumie się m.in. każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 powołanej ustawy (zob.: art. 8 ust. 1 cyt. ustawy).

W myśl art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Z treści wyżej powołanych przepisów wynika, iż wykonana przez podatnika czynność objęta przepisami cytowanej ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług stanowi dostawę towarów bądź świadczenie usług - podlegające opodatkowaniu wg zasad zawartych w tej ustawie oraz przepisach wykonawczych wydanych do cyt. ustawy.

Uzasadniając prezentowane w przedmiotowym piśmie stanowisko Spółka powołała się na przepis art. 146 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).

Przepis art. 146 w ust. 1 pkt 3 lit. a w/w ustawy stanowi, że do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:

- książek (PKW i U ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKW i U 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN,

- czasopism specjalistycznych.

W treści wyżej powołanych przepisów jest mowa o dostawie "towarów" tj. książek o określonym symbolu PKW i U i czasopism specjalistycznych dla których ma zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 0 %, a nie o świadczeniu usług pośrednictwa druku.

Zatem, skoro Spółka - jako agencja reklamowa wykonuje czynności w zakresie "pośrednictwa druku," a nie dostawy towarów, o których mowa wyżej - to stanowisko zawarte w przedmiotowym piśmie nie znalazło uzasadnia w treści powołanego wyżej art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a cyt. ustawy

Przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy nie przewidują 0%-wej stawki podatku VAT dla usług polegających na pośrednictwie w zakresie drukowania towarów, o których mowa wyżej.

Reasumując, w ocenie tut. organu przedstawiona przez Spółkę we wniesionym zapytaniu interpretacja art. 146 ww. ustawy nie ma zastosowania do usług pośrednictwa druku. Oznacza to, że do usług polegających na pośrednictwie w drukowaniu towarów, o których mowa w art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. a w/w ustawy ma zastosowanie stawka podatku VAT określona w art. 41 ust. 1 w/w ustawy tj. 22 %-owa.

Ponadto tut. organ informuje, że jeżeli Spółka ma wątpliwości co do prawidłowego zaklasyfikowania wykonywanych czynności - to ma prawo i możliwość zgodnie z obowiązującymi przepisami wystąpić do właściwego organu statystycznego o dokonanie klasyfikacji w tym przedmiocie.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl