DV/443-42/06i - Stawka VAT dla: sprzedaży licencji, przekazania nieodpłatnie zaproszeń, umów barterowych i produkcji audycji telewizyjnych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Gdańsku DV/443-42/06i Stawka VAT dla: sprzedaży licencji, przekazania nieodpłatnie zaproszeń, umów barterowych i produkcji audycji telewizyjnych.

POSTANOWIENIE

Na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT lub zwolnienia z podatku dla: sprzedaży licencji, przekazania nieodpłatnie zaproszeń, umów barterowych i produkcji audycji telewizyjnych.

stwierdzam, że

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Firma prowadzona przez podatnika jako przez osobę fizyczną zajmuje się produkcją audycji telewizyjnych, filmów dokumentalnych, imprez kulturalnych, akcji promocyjnych. Podatnik zwraca się z prośbą o interpretację przepisów dotyczących podatku od towarów i usług w zakresie stosowania stawki 22% i 7%.

Pytanie 1

Podatnik organizuje imprezę kulturalną Festiwal Szantowy "Szanty pod Żurawiem", którego nazwa, logo oraz formuła jest jego autorskim projektem.

1.

O ile podatnik pozyskuje akces współpracy nadawcy, lub producenta telewizyjnego podatnik sprzedaje licencję na prawo rejestracji koncertu festiwalowego. Fakturę za sprzedaż licencji na rejestrację organizowanych przez podatnika koncertów szantowych obciąża stawką 22% VAT.

2.

Podatnik przekazuje nieodpłatnie, darmowe zaproszenia - wejściówki na koncerty festiwalowe. Od rozdanych zaproszeń na koncerty szantowe odprowadza podatek 7% od wartości ilości miejsc na darmowych zaproszeniach, (podatek zostaje naliczony przyjmując za podstawę jego obliczenia ilość rozdanych miejsc na zaproszeniach pomnożone przez cenę jednego miejsca przyjmując ją jako wartość biletu normalnego) zgodnie z PKWiU 92.31.2.

3.

O ile dojdzie do spisania umów barterowych podatnik doprowadza do wzajemnego obciążenia się fakturami o identycznej wysokości. W ramach umowy barterowej podatnik obciąża partnera umowy barterowej fakturą VAT ze stawką podatku VAT 22%.

Pytanie 2.

W ramach prowadzonej przez podatnika działalności podatnik produkuje audycje telewizyjne, na zlecenie Telewizji Publicznej lub producentów prywatnych. Za powyższą usługę podatnik wystawia fakturę VAT obciążoną stawką 7% podatku VAT zgodnie z PKWiU 92.20.12.

Podatnik prosi o weryfikację i potwierdzenie słuszności stanowiska.

Należy stwierdzić:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy wynosi 22%.

W ww. załączniku Nr 4 pod poz. 11 zostały wymienione usługi ex PKWiU 92 Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem.

Ponadto na podstawie art. 41 ust. 2 w załączniku nr 3 do ustawy - wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% - w poz. 162 wymieniono usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Zatem w zakresie prawidłowości zastosowania stawki podatkowej w przypadku sprzedaży licencji na prawo rejestracji koncertu festiwalowego wyjaśniam, iż jeżeli warunki powyższe zostaną spełnione to obrót licencjami podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawką preferencyjną VAT 7% lub korzysta ze zwolnienia.

W pozostałych przypadkach podlega opodatkowaniu stawką podstawową 22%.

W zakresie stawki podatku w przypadku podpisania umowy barterowej wyjaśniam, iż z punktu widzenia polskiego prawa cywilnego barter jest rodzajem umowy zamiany określonej w art. 603 Kodeksu Cywilnego, polegającej na równoważącej się wartościowo wymianie towaru na towar lub usługi na usługę ewentualnie usługi na towar lub towaru na usługę, gdzie nie wchodzą w grę dodatkowe rozliczenia pieniężne pomiędzy kontrahentami.

Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5, gdyż w przypadku zamiany rzeczy na rzecz oraz rzeczy na usługę, mamy do czynienia z dostawą towarów, w stosunku do której otrzymanym wzajemnym świadczeniem stanowiącym wynagrodzenie jest przekazanie innej rzeczy lub świadczenie usług. Podobnie w przypadku świadczenia usług w zamian za rzecz lub inną usługę.

Natomiast stawka podatku zależna jest od przedmiotu umowy barterowej (przedmiotu dostawy lub świadczenia usług). Jedynie w przypadku, gdy mamy do czynienia z towarem i usługą opodatkowaną stawką VAT podstawową, to stawka ta wynosić będzie 22%.

W zakresie przekazywania nieodpłatnie zaproszeń i wejściówek na koncerty informuję, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl natomiast z art. 8 ust. 2 cyt. ustawy za odpłatne świadczenie usług uznaje się także nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części.

Z powyższego wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług było objęte opodatkowaniem podatkiem VAT muszą być spełnione łącznie dwa warunki. Po pierwsze ustawa wyraźnie wskazuje, że nie ma podstaw do opodatkowania usług świadczonych co prawda nieodpłatnie, ale w związku z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Drugim warunkiem objęcia nieodpłatnych usług podatkiem VAT jest istnienie prawa podatnika do odliczenia całości lub części podatku naliczonego związanego ze świadczonymi usługami.

Przez usługi niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy uznać wszelkie usługi, których świadczenie odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.

Jeśli natomiast usługi nieodpłatne wykonywane są z zamiarem wywarcia dobrego wrażenia na kontrahentach, zbudowania pozytywnego wizerunku, pełnią rolę reklamową czy promocyjną itp., co w krótszym czy dłuższym okresie czasu będzie miało wpływ na obroty podatnika, wówczas mają one związek z prowadzoną działalnością i jako takie nie podlegają opodatkowaniu.

W związku z powyższym nieodpłatne przekazanie podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli nie jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

W takim przypadku stawką właściwą dla sprzedaży biletów wstępu, tj. stawką 7%.

W zakresie produkcji przez podatnika audycji telewizyjnych na zlecenie Telewizji Publicznej lub producentów prywatnych wyjaśniam, iż na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku Nr 4 do ustawy, w którym m.in. pod poz. 11 zostały wymienione usługi ex PKWiU 92 Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:

1.

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

2.

usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,

3.

usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),

4.

wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki, cyrki, dyskoteki, sale balowe (PKWiU 92.33, 92.34.11, 92.34.12) oraz wstępu na imprezy sportowe,

5.

wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),

5a)

usług związanych z produkcją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.11), usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań wideo (PKWiU 92.12), usług związanych z produkcją filmów i nagrań na innych nośnikach, usług związanych z dystrybucją filmów i nagrań na innych nośnikach,

5b)

wstępów do parków rekreacyjnych, plaż i innych miejsc o charakterze kulturalnym (PKWIU ex 92.72),

6.

działalności agencji informacyjnych,

7.

usług wydawniczych,

8.

usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

W ww. poz. 12 załącznika Nr 4 do ustawy, ustawodawca wymienia - jako usługi zwolnione - usługi publicznych radia i telewizji, z wyłączeniem:

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

działalności agencji informacyjnych.

Natomiast w załączniku Nr 3 do ww. ustawy zawierającym wykaz towarów i usług opodatkowanych 7% stawką podatku VAT w poz. 155 zostały wymienione usługi o symbolu ex PKWiU 92.2 - Usługi radia i telewizji, inne niż określone w poz. 12 załącznika nr 4 do ustawy, z wyłączeniem:

usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,

działalności agencji informacyjnych

Z wyżej przywołanego przepisu wynika, iż tylko usługi publicznych radia i telewizji sklasyfikowane pod symbolem ex 92.2 - wymienione w załączniku nr 4 pod poz. 12 - korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

Natomiast usługi radia i telewizji, inne niż określone w poz. 12 załącznika nr 4 podlegają opodatkowaniu stawką VAT 7%.

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez podatnika wynika, iż podatnik produkuje audycje telewizyjne, na zlecenie Telewizji Publicznej lub producentów prywatnych. Podatnik podaje również, iż działalność powyższa sklasyfikowana jest pod symbolem PKWiU 92.20.12 - usługi telewizji.

Powyższy ma zastosowanie w przypadku podatnika - tylko pod warunkiem prawidłowego sklasyfikowania świadczonych usług. Zdaniem tut. Urzędu usługi wykonywane przez podatnika nie należą do usług sklasyfikowanym pod symbolem PKWiU 92.20.12 - usługi telewizji, lecz do usług związanych z produkcją filmów, nagrań video oraz usług pokrewnych, które zgodnie z ww. poz. 11 zał. Nr 4 zostały wyłączone ze zwolnienia. W takim przypadku stawka VAT wynosi 22%.

Zauważyć należy, iż przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia odwołują się do grupowań przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Zaliczanie określonej usługi do właściwego grupowania należy do obowiązków usługodawcy. Wynika to z faktu, że właśnie usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia charakteru wykonywanej usługi do odpowiedniego grupowania.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwej klasyfikacji można zwrócić się do Urzędu Statystycznego w Łodzi - Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych, Łódź, ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl