DUS-PP/443-125/2004 - Odszkodowanie pokrywające koszty naprawy i materiałów niezbędnych do likwidacji szkody a podatek od towarów i usług

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 lipca 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie DUS-PP/443-125/2004 Odszkodowanie pokrywające koszty naprawy i materiałów niezbędnych do likwidacji szkody a podatek od towarów i usług

Pytanie podatnika

Czy otrzymane od PZU S.A. odszkodowanie w formie pieniężnej w wysokości równowartości napraw i materiałów niezbędnych do likwidacji szkody stanowi u podatnika obrót w świetle nowej ustawy o VAT? Jeżeli tak to w jakim momencie powstaje obowiązek podatkowy i według jakiej stawki podatku?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

- eksport towarów,

- import towarów,

- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Art. 7 ww. ustawy o podatku od towarów i usług precyzuje pojęcie dostawy towarów przez którą rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Odszkodowania w postaci pieniądza nie są towarem, nie podlegają więc opodatkowaniu podatkiem VAT. Wypłata odszkodowania pieniężnego jest czynnością, która nie wywołuje żadnych skutków w zakresie podatku VAT i w konsekwencji jest neutralna dla rozliczeń w zakresie podatku od towarów i usług.

Zatem właściwe jest stanowisko wnioskodawcy przedstawione w zapytaniu i w myśl powołanych wyżej przepisów otrzymane od Państwowego Zakładu Ubezpieczeń odszkodowanie w formie pieniężnej w wysokości równowartości napraw i materiałów niezbędnych do likwidacji szkody nie podlega podatkowi od towarów i usług.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl