DUS-PBO/423-12/05 - Spółka w organizacji a obowiązek składania deklaracji.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 września 2005 r. Drugi Urząd Skarbowy w Częstochowie DUS-PBO/423-12/05 Spółka w organizacji a obowiązek składania deklaracji.

"(...) Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. nr 54 poz. 654 ze zm.) ustawa ta reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych i spółek kapitałowych w organizacji. Z chwilą zawarcia umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstaje spółka z o.o. w organizacji - art. 161 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. nr 94 poz. 1037 ze zm.). Spółka kapitałowa w organizacji nie ma osobowości prawnej, może jednak we własnym imieniu nabywać prawa, zaciągać zobowiązania przed uzyskaniem wpisu do rejestru przedsiębiorców. Spółka kapitałowa w organizacji ma charakter przejściowy. Byt prawny takiej spółki kończy się w dniu dokonania jej wpisu do rejestru sądowego. Z chwilą wpisu do właściwego rejestru, jednostka organizacyjna uzyskuje osobowość prawną. Od dnia 1 stycznia 2001 r. takimi rejestrami są rejestry prowadzone w ramach Krajowego Rejestru Sądowego.

Od 1 stycznia 2002 r. podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych jest więc również spółka kapitałowa w organizacji (art. 1 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych są obowiązani bez wezwania składać deklaracje, według ustalonego wzoru, o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego, na formularzu CIT-2 oraz wpłacać zaliczki miesięczne.

Przepisy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują pojęcia rozpoczęcie działalności, mając jednak na uwadze przepis art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. nr 76 poz. 694 ze zm.) księgi rachunkowe otwiera się na dzień rozpoczęcia działalności, którym jest dzień pierwszego zdarzenia wywołującego skutki o charakterze majątkowym lub finansowym.

Działalnością gospodarczą jednostki jest bowiem nie tylko uzyskiwanie przychodów, ale również strona kosztowa ściśle związana z istnieniem jednostki.

Po zapoznaniu się ze stanem faktycznym przedstawionym przez spółkę oraz w oparciu o obowiązujący stan prawny należy stwierdzić, że już w momencie zawiązania spółki, a jeszcze przed jej rejestracją sądową, spółka uzyskała status podatnika podatku dochodowego od osób prawnych. Spółka winna więc złożyć deklaracje CIT-2, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) przez podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, od daty rozpoczęcia działalności, którą w przedstawionym stanie faktycznym jest data zawiązania spółki tj. od 17.05.2005 r."

Opublikowano: S.Podat. 2006/2/59