DR3/502/52/AHM/2009/ST-200 - Sposób księgowania subwencji oświatowej otrzymanej w grudniu do wykorzystania w styczniu roku następnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 marca 2009 r. Ministerstwo Finansów DR3/502/52/AHM/2009/ST-200 Sposób księgowania subwencji oświatowej otrzymanej w grudniu do wykorzystania w styczniu roku następnego.

(...) Departament Rachunkowości Ministerstwa Finansów uprzejmie wyjaśnia, że zasady rachunkowości jednostek samorządu terytorialnego są określone przepisami następujących aktów prawnych:

*

Ustawa z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) określa ogólne zasady prowadzenia rachunkowości, przy czym przepis art. 80 ust. 1 ustala, że do jednostek, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, a więc m.in. do jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, nie stosuje się przepisów rozdziałów 5, 6 i 7 ustawy, które dotyczą sporządzania, zatwierdzania, badania i ogłaszania sprawozdań finansowych jednostki oraz skonsolidowanych sprawozdań finansowych.

*

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 czerwca 2005 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 249, poz. 2104 ze zm.), sektor finansów publicznych tworzą m.in.: gminy, powiaty i samorząd województwa, zwane dalej "jednostkami samorządu terytorialnego", oraz ich związki. Przepisy art. 17 ust. 1 i 2 określają szczególne zasady rachunkowości i zakres ich stosowania przez te jednostki - m.in. zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 dochody i wydatki ujmuje się w terminie ich zapłaty, niezależnie od rocznego budżetu, którego dotyczą, tj. zrealizowane kasowo.

*

Stosowane przez gminy zasady rachunkowości są sprecyzowane w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 lipca 2006 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych jednostek sektora finansów publicznych (Dz. U. Nr 142, poz. 1020 ze zm.), wydanym na podstawie upoważnienia zawartego w art. 17 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

W sprawie sposobu księgowania subwencji oświatowej, otrzymywanej w grudniu do wykorzystania w styczniu roku następnego:

Wpływ subwencji w grudniu roku poprzedniego, stanowiącej dochód roku następnego księguje się w planie kont budżetu po stronie Wn konta 133 - Rachunek budżetu i stronie Ma konta 909 - Rozliczenia międzyokresowe oraz w planie kont jednostki budżetowej po stronie Wn konta 130 - Rachunki bieżące jednostki budżetowej (w Waszym przypadku konta 129 Rachunek bieżący - wpływy) i stronie Ma konta 840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów.

W styczniu roku następnego dokonuje się księgowań w planie kont budżetu po stronie Wn konta 909 - Rozliczenia międzyokresowe i stronie Ma konta 901 - Dochody budżetu oraz w planie kont jednostki budżetowej po stronie Wn konta 840 - Rezerwy i rozliczenia międzyokresowe przychodów i stronie Ma konta 750 - Przychody i koszty finansowe.

W sprawie sposobu księgowania dochodów należnych gminie z tytułu udziałów w podatkach przekazywanych przez Ministerstwo Finansów i urzędy skarbowe:

W planie kont budżetu dokonuje się księgowań kwot należnych po stronie Wn konta 224 - Rozrachunki budżetu i stronie Ma konta 901 - Dochody budżetu, a zrealizowanych wpływów na stronie Wn konta 133 - Rachunek budżetu i stronie Ma 224 - Rozrachunki budżetu. W planie kont jednostki budżetowej dokonuje się księgowań kwot należnych po stronie Wn konta 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych i stronie Ma konta 750 - Przychody i koszty finansowe, a zrealizowanych wpływów na stronie Wn konta 130 - Rachunki bieżące jednostki budżetowej (w Waszym przypadku konta 129 - Rachunek bieżący - wpływy) i stronie Ma 221 - Należności z tytułu dochodów budżetowych.

Opublikowano: www.poznan.rio.gov.pl