DR-2/JJ/261/96 - Ulgi inwestycyjne a odpisy amortyzacyjne.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 29 lipca 1996 r. Ministerstwo Finansów DR-2/JJ/261/96 Ulgi inwestycyjne a odpisy amortyzacyjne.

- fragment -

W sytuacji skorzystania z ulgi inwestycyjnej należało:

a) kwotę ulgi inwestycyjnej w wysokości ustalonej zgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.01.1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz. U. Nr 18, poz. 62 z późn. zm.) odliczyć od dochodu do opodatkowania (od 1.01.1997 r. na podstawie art. 18a ustawy - przyp. red.),

b) zaksięgować odpisy amortyzacyjne ustalone wg planu amortyzacji zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 121, poz. 591); wysokość tego odpisu będzie rozbieżna z wysokością ulgi inwestycyjnej; księgowanie amortyzacji: Wn "Koszty działalności" (zespół 4), Ma "Umorzenie środków trwałych",

c) utworzyć na koniec roku obrotowego rezerwę na podatek dochodowy od osób prawnych zgodnie z ar. 37 ust. 3 ww. ustawy; rezerwę tę tworzy się na przejściową różnicę spowodowaną odmiennością momentu uznania kosztu z tytułu amortyzacji za poniesiony w myśl ww. ustawy, a wysokością ulg inwestycyjnych ustalonych w myśl przepisu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (księgowanie: Wn "Podatek dochodowy i inne obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego", Ma "Rezerwy i przychody przyszłych okresów (Rezerwa na podatek dochodowy).

Jednocześnie Departament wyjaśnia, że ta część odpisów amortyzacyjnych dokonanych od środków trwałych objętych ulgą zgodnie z planem amortyzacji, która stanowi równowartość dokonanych odliczeń z tytułu poniesionych wydatków inwestycyjnych nie jest kosztem uzyskania przychodów dla celów podatku dochodowego. Koszt uzyskania przychodów stanowią natomiast odpisy amortyzacyjne w wysokości różnicy między wartością początkową (brutto) środków trwałych a kwotą dokonanych odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem.

Odpisy amortyzacyjne do wysokości kwoty ulgi inwestycyjnej, o której mowa w ww. piśmie, nie są uznane za koszt uzyskania przychodu dla celów ustalenia podatku dochodowego, co oznacza zwiększenie kwoty zobowiązania z tytułu podatku dochodowego, znajdującego pokrycie w uprzednio utworzonej na koniec roku 1995 rezerwie na przejściową różnicę z tytułu tego podatku.

Opublikowano: S.Podat. 1998/9/74