DPP/0051-1/06/8400/06 - Opodatkowanie przekazywanych próbek oraz prezentów o małej wartości oraz zużycia towarów.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 maja 2006 r. Drugi Urząd Skarbowy w Kaliszu DPP/0051-1/06/8400/06 Opodatkowanie przekazywanych próbek oraz prezentów o małej wartości oraz zużycia towarów.

W związku z art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 2, 3, 4 i 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) i po rozpatrzeniu wniosku o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania przekazywanych próbek oraz prezentów o małej wartości oraz zużycia towarów, Naczelnik Drugiego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Kaliszu stwierdza, że stanowisko przedstawione przez Spółkę w ww. wniosku jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania zużycia kawy i herbaty.

Do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie dotyczące, opodatkowania podatkiem od towarów i usług przekazywanych towarów, mających charakter próbek lub prezentów o małej wartości oraz zużycia przez pracowników kawy i herbaty.

Przedstawiając swoje stanowisko jednostka stwierdza że:

-

wysyła wraz zamówionym produktem dodatkowo kilka sztuk produktu, które następnie są przekazywane w charakterze próbki, do badania i obserwacji w laboratorium zamawiającej firmy. Zdaniem podatnika czynność ta nie podlega opodatkowaniu VAT.,

-

przy prowadzonych akcjach promocyjnych w marketach poszczególne partie towaru zostają otwarte i rozczęstowane klientom. Zdaniem podatnika czynność ta nie podlega opodatkowaniu

-

przekazanie klientom np. całego opakowania danego towaru handlowego w celu przetestowania jakości i walorów smakowych. Zdaniem podatnika czynność ta o wartości powyżej 5zł/szt. podlega opodatkowaniu ponieważ podatnik nie prowadzi ewidencji wydanych prezentów.

-

zużycie w siedzibie firmy kawy, herbaty przez pracowników. Zdaniem podatnika czynność ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza, że stanowisko podatnika jest nieprawidłowe w zakresie opodatkowania zużycia kawy i herbaty i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) opodatkowaniu VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów. Natomiast z godnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o VAT przez odpłatną dostawę towarów ustawy rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności w całości lub w części.

Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT podany wyżej ust. 2 nie ma zastosowania w stosunku do przekazywanych drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek. Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT prezent o małej wartości nie podlega opodatkowaniu, gdy jego wartość nie przekracza 5,-zł. zawsze, a do wartości, (obecnie), 100,-zł. pod warunkiem prowadzenia ewidencji pozwalającej na ustalenie tożsamości osób obdarowanych. Natomiast próbka nie podlegająca opodatkowaniu to zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy o VAT niewielka ilość towaru reprezentująca określony rodzaj lub kategorię towarów, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy.

Mając na uwadze podane wyżej przepisy Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego stwierdza że:

-

przekazanie kilku sztuk produktu celem poddania ich badaniom laboratoryjnym spełnia kryterium określone dla próbek i na podstawie art. 7 ust. 3 ustawy o VAT nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT,

-

częstowanie klientów w marketach w ramach promocji jako czynność zużycia tych towarów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ponieważ zużycie towarów, (poza zużyciem wskazanym w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT), nie zostało określone jako czynność opodatkowana,

-

przekazanie całego opakowania towaru, jeśli nie kwalifikuje się do określenia tego towaru jako próbka, o której mowa wyżej, można potraktować jako prezent o małej wartości i do wartości 5,-zł. takie przekazanie nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT, a powyżej 5,-zł, ponieważ podatnik nie prowadzi ewidencji osób obdarowanych, czynność tę należy opodatkować, (art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o VAT),

-

zużycie kawy i herbaty przez pracowników podlega, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT. Wyjątkiem jest zużycie wynikające z przepisów BHP. Jeśli pracodawca ma obowiązek zaopatrzenia pracowników np. w napoje, to przekazanie np. herbaty będzie spełniało przesłankę związku zużycia towarów z prowadzoną przez podatnika działalnością i z tych powodów zużycie to nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl