DPII-423/1/4767/07 - Wierzytelność nieściągalna a brak odpisu aktualizującego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 lutego 2007 r. Urząd Skarbowy w Lubartowie DPII-423/1/4767/07 Wierzytelność nieściągalna a brak odpisu aktualizującego.

Stosownie do art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1. Z kolei art. 16 ust. 2a pkt 1 mówi, że nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w przypadku określonym w ust. 1 pkt 26a, jeżeli m.in. dłużnik zmarł, został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku.

W świetle ww. przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych do powstania kosztu podatkowego konieczne jest wystąpienie dwóch przesłanek:

1)

uprawdopodobnienie nieściągalności wierzytelności i

2)

rachunkowe dokonanie odpisu aktualizującego (art. 35b ustawy o rachunkowości).

Koszty uzyskania przychodów mogą stanowić tylko dokonane odpisy aktualizujące należności, a nie należności, których nieściągalność została tylko uprawdopodobniona. Koszty te wystąpią więc dopiero w dacie dokonania odpisu aktualizującego należności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Opublikowano: S.Podat. 2007/8/38