DPA.024/9/96 - Wykłady.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lutego 1996 r. Min.Kultury i Sztuki DPA.024/9/96 Wykłady.

"(...) Wykłady akademickie są przedmiotem prawa autorskiego, ponieważ spełniają przesłanki określone w art. 1 pr. aut. Nadmienić należy, że wykłady są objęte ochroną prawa autorskiego od dawna (poczynając od wejścia w życie pierwszej polskiej ustawy o prawie autorskim z dnia 29 marca 1926 r.), a nie dopiero od dnia 24 maja 1994 r., tj. od daty wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Pogląd, że wykład jest utworem tylko wówczas, gdy w siatce studiów został nazwany wykładem, jest błędny. O zakwalifikowaniu do kategorii prawnej "utwór" decyduje meritum (dobro niematerialne, będące przejawem działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalone w jakiejkolwiek postaci, chronione niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia), a nie nazwa przypisana określonemu rodzajowi działalności.

W zakresie działalności pracowników naukowo-dydaktycznych wyższych uczelni przedmiot prawa autorskiego będą stanowić w szczególności:

1) wykłady akademickie,

2) rozprawy naukowe, popularno-naukowe, podręczniki, skrypty,

3) artykuły, recenzje prac oraz projektów prac naukowo-badawczych, a także recenzje dorobku naukowego,

4) indywidualny sposób przedstawienia odkryć lub badań naukowych (samoistnie ujmowane odkrycia naukowe nie podlegają bezpośredniej ochronie prawnoautorskiej), ponieważ warstwa tekstu - określana jako forma dzieła - ma z reguły w pracach naukowych charakter twórczy. (...)

Nie można a priori ocenić, czy zajęcia na uniwersyteckich studiach humanistycznych, takie jak ćwiczenia i seminaria, posiadają cechy utworów w rozumieniu art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. (...) Zajęcia te mają bardzo różną formę, a także przebieg; przykładowo mogą polegać wyłącznie na sprawdzaniu, czy studenci opanowali określony zasób wiedzy. Nie można wykluczyć, że niektóre spośród tych zajęć mogą korzystać z ochrony prawnoautorskiej. (...) przedmiotowe zajęcia powinny być indywidualnie kwalifikowane na forum uczelni, zwłaszcza że art. 111 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym stanowi, iż nauczycielom akademickim przysługują uprawnienia twórców w zakresie ochrony praw autorskich i praw pokrewnych oraz pomoc uczelni w razie ich naruszenia."

Opublikowano: LEX nr 2895