DPA.024/345/96 - Studenci.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 1996 r. Min.Kultury i Sztuki DPA.024/345/96 Studenci.

"(...) 1) Mimo łączącego studenta z Akademią stosunku administracyjno-prawnego nie może być on traktowany na równi z pracownikiem Akademii. Nie może więc mieć w stosunku do niego zastosowania art. 12 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. W zakresie korzystania ze stworzonego przez studenta w trakcie studiów utworu, poza przypadkami, gdy jest on wykorzystywany jako dokument przebiegu studiów (np. dla celów dydaktycznych), wyłączne prawo do dysponowania majątkowymi prawami autorskimi przysługuje studentowi i odnośnie sytuacji, w których z korzystaniem z utworu łączy się osiąganie korzyści materialnych, Akademia nie może występować w roli podmiotu uprawnionego, np. jako współtwórca. W sytuacji, gdy utwór powstał w całości lub częściowo z materiałów dostarczonych przez Akademię, Akademii przysługuje jedynie prawo do rozliczenia poczynionych nakładów zgodnie z ogólnymi zasadami kodeksu cywilnego.

2) Jeżeli Akademia chce występować w roli podmiotu uprawnionego do korzystania ze stworzonego przez studenta utworu, powinna w tym celu zawrzeć z nim odpowiednią umowę cywilnoprawną (licencyjną), z określeniem przysługującego studentowi, z tytułu udostępnienia danego utworu, wynagrodzenia. Niedopuszczalne jest kreowanie jednostronnych zobowiązań studenta do przeniesienia przysługujących mu praw autorskich. Umowa powinna być podpisana przez obie strony, a więc również przez osobę reprezentującą Akademię.

3) Niedopuszczalny jest w szczególności zapis, w którym proponuje się przenoszenie przez twórcę dzieła majątkowych praw autorskich do stworzonego na podstawie danego utworu opracowania, czyli majątkowych praw autorskich do utworów zależnych. Opracowanie jest bowiem samodzielnym przedmiotem prawa autorskiego i wyłączne prawo do dysponowania prawami majątkowymi do opracowania przysługuje jego twórcy. Twórca utworu pierwotnego, czyli w rozpatrywanym przypadku student, ma jedynie prawo do udzielania zezwolenia na rozporządzanie i korzystanie z opracowania (art. 2 ust. 2 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych)."

Opublikowano: LEX nr 2919