DPA.024/175/96 - Znaczenie umowy, pojęcie indywidualności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 26 lipca 1996 r. Min.Kultury i Sztuki DPA.024/175/96 Znaczenie umowy, pojęcie indywidualności.

"(...) Przesłanka indywidualności może być traktowana restryktywnie; wówczas wymaga się od każdego utworu, by był on w tym stopniu ukształtowany przez niepowtarzalną osobowość twórcy, że ma charakter statystycznie jednorazowy. Weryfikacja tak rozumianego kryterium "indywidualnego charakteru" jest możliwa przez odwołanie się do koncepcji tzw. statystycznej jednorazowości. Chodzi tu o badanie, czy wcześniej takie dzieło powstało oraz czy jest statystycznie prawdopodobne wytworzenie go w przyszłości przez inną osobę. Negatywna odpowiedź na te dwa pytania przesądza o istnieniu indywidualności utworu.

Możliwe jest także zastosowanie liberalnych "mierników indywidualności" i poprzestanie na zbadaniu, czy dany rezultat działalności, najogólniej określając, jest wynikiem pracy rutynowej, "szablonowej", czy też jednym z możliwych do osiągnięcia przez osoby-fachowców, podejmujących się tego samego działania.

Przesłanka indywidualności - jak widać - może być interpretowana różnie. Dzisiaj nie jest jeszcze wiadomo, w jakim kierunku rozwinie się sądowa interpretacja przesłanki indywidualności, występującej w art. 1 pr. aut. (...)

- przede wszystkim ustala się, czy pracodawca, zleceniodawca lub zamawiający dzieło zamawiał utwór fotograficzny. Jeżeli zamawia lub wymaga wykonywania zdjęć dokumentacyjnych, to wykonawca zdjęć nie powinien i nie może wkraczać w sferę twórczości, gdyż oznaczałoby to w efekcie końcowym zastępowanie wymaganych walorów dokumentacyjnych, ściśle rejestracyjnych, walorami twórczymi. Takie postępowanie mogłoby przekreślić zaistnienie wymaganych walorów dokumentacyjnych i zastąpienie lub zatarcie precyzyjnej rejestracji walorami kreacyjnymi, czyli nieograniczonymi możliwościami (niezliczonymi wariantami ujęć), jakie daje swoboda twórcza;

- jeżeli celem stron jest uzyskanie utworu fotograficznego, wówczas bada się efekty działalności twórczej wykonawcy dzieła. Czynią to same strony umowy, które mogą dokonać ustaleń w tym zakresie samodzielnie lub przy pomocy rzeczoznawców, a wyjątkowo w sprawach spornych o tym, czy jest to utwór, czy też nie, decyduje sąd. (...)

Wykonanie zdjęcia na materiale stanowiącym własność zakładu pracy i w ramach obowiązków pracowniczych nie może przesądzać o jego charakterze z punktu widzenia art. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, natomiast ma znaczenie w kontekście art. 12 tej ustawy. (...)"

Opublikowano: LEX nr 2894