DPA.024/105/96 - Programy komputerowe.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 kwietnia 1996 r. Min.Kultury i Sztuki DPA.024/105/96 Programy komputerowe.

"(...)1. Sporządzenie kopii zapasowej dozwolone jest wyłącznie wtedy, gdy jest to niezbędne do korzystania z programu komputerowego. Jeżeli umowa zawarta pomiędzy użytkownikiem programu a uprawnionym do tego programu nie stanowi inaczej, nie wolno używać kopii równocześnie z programem (art. 75 ust. 2 pkt 1 pr. aut.

2. Sporządzenie kopii zapasowej możliwe jest w stosunku do każdego typu programu przy zachowaniu warunku z art. 75 ust. 2 pkt 1, tj. tylko wtedy, gdy jest to niezbędne do korzystania z programu.

3. Zleceniobiorca ma obowiązek upewnienia się, że wykonywanie przez niego kopii nie narusza praw autorskich do programu komputerowego. W tym celu powinien on żądać stosownego oświadczenia od zleceniodawcy. Uzyskanie oświadczenia od zleceniodawcy zwalnia wykonującego kopię od odpowiedzialności z tytułu ewentualnego naruszenia prawa jedynie w sytuacji, gdy zleceniodawca jest licencjobiorcą niewyłącznym, gdyż w takim przypadku może on skutecznie zawrzeć umowę licencyjną bez zachowania formy pisemnej (art. 67 ust. 5 wyżej wymienionej ustawy a contrario). W każdym innym wypadku osoba dokonująca kopiowania programu komputerowego, dla uniknięcia zarzutu naruszenia prawa autorskiego, powinna upewnić się, np. przez zażądanie przedstawienia stosownych dokumentów, że zleceniodawca jest uprawniony do kopiowania posiadanego przezeń programu.

4. Kopiowanie programów przez zleceniobiorcę, zwłaszcza trudniącego się tą czynnością zawodowo, nie może się odbywać bez jego wiedzy co do sytuacji prawnej kopiowanych programów. Wobec powyższego skopiowanie np. całości twardego dysku bez uprzedniego wglądu mogłoby w niektórych sytuacjach narazić kopiującego na zarzut popełnienia przestępstwa nielegalnego kopiowania.

5. Wolno sporządzać kopie programów z dowolnych nośników wyłącznie w ramach udzielonego prawa (np. licencji lub sprzedaży prawa). Istotę zagadnienia legalności stanowi tu sytuacja prawna kopiowanego programu. Legalność kopiowania nie ma związku z typem nośnika, z którego wykonuje się kopie, bądź na który przenosi się kopiowane programy. (...)"

Opublikowano: LEX nr 2931