DP8/657/23/MMI/10/1345 - Sprawozdania w zakresie zobowiązań i należności.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2010 r. Ministerstwo Finansów DP8/657/23/MMI/10/1345 Sprawozdania w zakresie zobowiązań i należności.

W ustawie o finansach publicznych uchwalonej przez Sejm RP w dniu 27 sierpnia 2009 r. sprawozdawczość z zakresu zobowiązań zaliczanych do długu publicznego oraz należności i wybranych aktywów finansowych została objęta jedną delegacją (art. 41 ust. 5). oznacza to, ze wszystkie jednostki sektora finansów publicznych, niezależnie od formy organizacyjno-prawnej, sporządzać będą sprawozdania Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN na podstawie jednego wspólnego rozporządzenia.

W dniu 4 marca 2010 r. Minister Finansów podpisał akt wykonawczy do ww. delegacji ustawowej, tj. rozporządzenie w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych W zakresie operacji finansowych (Dz. U. z 2010 r. Nr 43, poz. 247). Nowe rozporządzenie zastępuje dwa obowiązujące dotychczas rozporządzenia w powyższym zakresie:

*

rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdań jednostek sektora finansów publicznych w zakresie operacji finansowych (Dz. U. z 2006 r. Nr 113, poz. 770);

*

rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2006 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej (Dz. U. Nr 115, poz. 781 z późn. zm.) w zakresie sprawozdań Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN.

Wprowadzone w 2010 r. przepisy mają zastosowanie po raz pierwszy do sprawozdań sporządzanych za I kwartał 2010 r.

Odbiorcą wszystkich sprawozdań z przedmiotowego zakresu staje się Główny Urząd Statystyczny. W związku z powyższym, począwszy od danych za l kwartał br. Regionalne Izby Obrachunkowe powinny kierować sprawozdania zbiorcze również z zakresu budżetów lokalnych do Departamentu Rachunków Narodowych w GUS (wersja papierowa na adres: al. Niepodległości 208, 00-925 Warszawa; wersja elektroniczna na adres: An.Sliwa@stat.qov.pl).

Nie ulega zmianie kanał przekazywania sprawozdań przez jednostki samorządu terytorialnego z zakresu budżetów lokalnych. W dalszym ciągu zarządy JST korzystać będą z systemu informatycznego BESTI@

Celem zapewnienia sprawnej wymiany dokumentów zwracam się z prośbą o dopilnowanie, żeby sprawozdania były kierowane do właściwych instytucji, tj. zgodnie z zapisami załączników nr 7, 8 wspomnianego rozporządzenia.

W stosunku do poprzedniego stanu prawnego uległy zmianie również następujące zagadnienia:

1)

wprowadzono dodatkowe sprawozdanie (Rb-ZN) dla jednostek wykonujących zadania zlecone. W celu prawidłowego sporządzenia sprawozdań Rb-Z (zobowiązania) i Rb-N (należności) przez dysponentów części środków budżetowych, jednostki otrzymujące dotacje na zdania zlecone będą zobowiązane do sporządzania sprawozdań Rb-ZN w zakresie należności i zobowiązań Skarbu Państwa z tytułu wykonywanych przez nie zadań zleconych. Sprawozdanie te następnie jednostki bezpośrednio wykonujące zadania zlecone przekażą do podmiotu zlecającego dane zadanie, aby ten mógł uwzględnić zobowiązania oraz należności powstałe w wyniku realizacji powyższych zadań we własnych sprawozdaniach Rb-Z i Rb-N.

2)

uległo zmianie podejście do korekt. W nowym rozporządzeniu jednostki zobowiązane są do sporządzenia korekty sprawozdania w przypadku gdy nastąpiła zmiana stanu faktycznego w ewidencji księgowej lub w przypadku stwierdzenia błędu w uprzednio przekazanym sprawozdaniu, tylko w sytuacji kiedy wykrycie zmiany lub błędu miało miejsce w okresie krótszym niż 6 miesięcy od zakończenia okresu sprawozdawczego. Wyjątkiem od tej zasady są jedynie takie korekty, których wartość stanowi więcej niż 0,001 % PKB za rok budżetowy, którego sprawozdanie dotyczy, lub w przypadku braku takiej informacji - za ostatni znany okres.

3)

nałożono nowy obowiązek na jednostki sektora finansów publicznych posiadające osobowość prawną (nie dotyczy to JST), w kwartalnym sprawozdaniu o stanie zobowiązań wg tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji (Rb-Z) - załącznik nr 1 - w części E wprowadzone zostało zestawienie dotyczące prezentacji zobowiązań z tytułu odsetek.

Pozostały zakres oraz szczegółowość danych w sprawozdaniach Rb-Z, Rb-N, Rb-UZ i Rb-UN wg nowego rozporządzenia nie uległ zmianie w stosunku do stanu prawnego obowiązującego do końca roku 2009.

Wersje elektroniczne sprawozdań w postaci matryc dla podmiotów nadzorujących oraz formularzy dla jednostek, tak jak dotychczas, dostępne są na stronie internetowej Ministersrwa Finansów (www.mf.gov.pl) w dziale finanse publiczne -> dług publiczny -> sprawozdawczość.

Jednocześnie zwracam się z prośbą, aby jednostki przed przystąpieniem do wypełniania sprawozdań zapoznały się ze szczegółową instrukcją sporządzania sprawozdań, która stanowi załącznik nr 9 do wymienionego na wstępie rozporządzenia.

Treść rozporządzenia jest dostępna na stronie internetowej Ministerstwa Finansów w dziale finanse publiczne -> dług publiczny -> sprawozdawczość -> podstawy prawne.

Opublikowano: www.rio.opole.pl