DP5/443-12/05/KD/55838 - Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu usługi

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2005 r. Małopolski Urząd Skarbowy w Krakowie DP5/443-12/05/KD/55838 Moment powstania obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług z tytułu importu usługi

Pytanie podatnika

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług z tytułu importu usługi?

Postanowienie

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 02.06.2005 r. (doręczony w dniu 08.06.2005 r.), uzupełniony w dniu 13.07.2005 r., w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, odnoszącej się do momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu importu usługi,

stwierdza,

że przedstawione we wniosku stanowisko nie jest prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka zawarła umowę pośrednictwa sprzedaży lokali mieszkalnych (położonych w Polsce) z firmą brytyjską. Lokale sprzedawane są klientom z Wielkiej Brytanii. Firma brytyjska pośredniczy w sprzedaży mieszkań w Polsce, pobierając za ww. usługę wynagrodzenie prowizyjne.

Rozliczenie ww. usługi, której miejscem świadczenia (opodatkowania) jest Polska spoczywa na Spółce - importer usługi. Zapłata za ww. usługę prowizyjną odbywa się w dwóch ratach:

- w formie pobierania z zaliczki wpłacanej przez kontrahenta brytyjskiego do Spółki,

- 15 dni po otrzymaniu podpisanej umowy z klientem oraz po wystawieniu faktury przez pośrednika.

Wnioskodawca (importer usługi) uważa, że obowiązek podatkowy nie będzie powiązany z momentem, w którym pośrednik brytyjski pobiera tytułem wynagrodzenia prowizyjnego część należności przekazywanej Spółce na poczet zakupu lokalu. Obowiązek podatkowy winien - zdaniem Spółki - być powiązany z siódmym dniem licząc od daty wykonania usługi, tj. wpływu pieniędzy od kupującego (przesłanych przez pośrednika), gdyż dopiero wtedy Spółka może stwierdzić wykonanie usługi.

Odpowiadając na powyższe zapytanie należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika nie w pełni odpowiada regulacji ustawowej zawartej w art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.).

Wymieniona w piśmie usługa nie podlega rozliczeniu według szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego, a zatem obowiązują tu zasady ogólne sformułowane w art. 19 ust. 1, ust. 11 w związku z ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponieważ zapłata za czynność stanowiącą import usługi następuje przed terminem jej wykonania (potrącenie przez usługodawcę części wynagrodzenia prowizyjnego z przekazanej zaliczki niewątpliwie odzwierciedla pobranie zapłaty) obowiązek podatkowy dla Spółki powstaje z chwilą dokonania zapłaty w tej części za usługę (Spółka na podstawie otrzymanego przelewu w kwocie zaliczki pomniejszonej o kwotę prowizji posiada wiedzę o terminie przekazania wynagrodzenia kontrahentowi). Obowiązek podatkowy winien zatem powstać właśnie w tej dacie - w części kwoty pobranego wynagrodzenia. Wynika to z regulacji art. 19 ust. 11 w związku z art. 19 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Przepis powyższy stanowi, że w przypadku jeżeli przed wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Odnosząc tę regulację do importu usług obowiązek podatkowy związany jest z chwilą nie otrzymania, lecz przekazania zapłaty w danej części.

W świetle powyższych ustaleń należy orzec, że stanowisko Podatnika nie jest w pełni zgodne z ww. przepisami podatkowymi.

W świetle powyższych ustaleń Naczelnik tutejszego Urzędu nie potwierdza stanowiska Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Powyższa interpretacja

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę, traci moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;

- nie jest wiążąca dla podmiotu, podatnika, wiąże natomiast właściwe dla Wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl