DP1-415-4/2002 - Kara umowna a przychód wolny od podatku

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 marca 2002 r. Urząd Skarbowy w Lubartowie DP1-415-4/2002 Kara umowna a przychód wolny od podatku

Na podstawie art. 14 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.), odpowiadając na Pana pismo z dnia 12 lutego 2002 r. w sprawie zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416, z późn. zm.) otrzymanej kary umownej z tytułu nieterminowego oddania do dyspozycji inwestora lokalu mieszkalnego, Urząd Skarbowy w Lubartowie nie podziela Pana stanowiska przedstawionego we wspomnianym piśmie.

Kara umowna, zwana też odszkodowaniem umownym, polega na tym, że strony w umowie zastrzegają, iż jedna zapłaci drugiej określoną kwotę pieniężną w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania niepieniężnego (art. 483 § 1 k.c.). Funkcją kary pieniężnej jest to, że ma ona zastąpić odszkodowanie, chyba, że strony umówiły się inaczej.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1993 r. Nr 90, poz. 416, z późn. zm.) za wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych uznaje się m.in. odszkodowania otrzymane na podstawie przepisów prawa administracyjnego, prawa cywilnego i na podstawie innych ustaw, z wyjątkiem:

- przewidzianych w prawie pracy odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,

- odpraw wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy,

- (skreślony),

- odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,

- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,

- odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody opodatkowane są na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1.

Jak z powyższego wynika, ustawodawca posłużył się tu wyłącznie pojęciem "odszkodowania".

Kara umowna nie jest objęta katalogiem zwolnień przedmiotowych z art. 21 cytowanej ustawy i gdyby intencją ustawodawcy było zwolnienie tego rodzaju przychodów, to znalazłoby to odzwierciedlenie w cytowanym przepisie, zwłaszcza, że pojęciem kary umownej posługuje się; ustawodawca np. w art. 14 ust. 2 pkt 4 czy art. 23 ust. 1 pkt 19.

Jedną z podstawowych reguł postępowania podatkowego jest zasada powszechności opodatkowania. Zasada ta znajduje potwierdzenie w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego z dnia 29 maja 1996 r. (sygn. Akt K 22/95). W świetle tego orzeczenia wszystkie normy wprowadzające zwolnienia przedmiotowe mają charakter odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania, według jednakowych, tych samych dla każdego podatnika zasad, dlatego też nie można traktować ich rozszerzająco.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl