DP.III-443/4/04 - Odliczenie podatku naliczonego w przypadku zakupu samochodu posiadającego homologację

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2004 r. Urząd Skarbowy w Kraśniku DP.III-443/4/04 Odliczenie podatku naliczonego w przypadku zakupu samochodu posiadającego homologację

Treść pytania:

Uprzejmie prosimy o wyjaśnienie czy zakup samochodu Volkswagen Passat Variant w świetle załączonego wyciągu ze świadectwa homologacji dla skompletowanych pojazdów uprawnia do odliczenia podatku naliczonego VAT zgodnie z przepisami art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50, z późn. zm.) oraz § 10 ust. 3 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.).

Moje stanowisko jest takie, że skoro nabywany samochód posiada homologację nr PL003500 jako samochód ciężarowy i jego ładowność wynosi 589 kg a nadto posiada zamontowaną na stałe kratę oddzielającą część bagażową, a także posiada dowód rejestracyjny jako samochód ciężarowy i w taki sposób będzie eksploatowany to prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktury zakupowej przysługuje. Nadmieniam, że wymieniony samochód będzie służył wyłącznie sprzedaży opodatkowanej a sprzedawca jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, nie korzystającym ze zwolnienia podmiotowego.

Treść odpowiedzi:

W przypadku zakupu samochodów innych niż osobowe o ładowności przekraczającej 500 kg, z uwagi na brzmienie obowiązującego od dnia 1 stycznia 2001 r. przepisu § 12 ust. 3 i ust. 4 rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku VAT (Dz. U. Nr 109, poz. 1245, z późn. zm.), prawo do odliczenia podatku naliczonego przy ich zakupie uzależnione zostało od posiadania homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodu. Przepis art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. Nr 98, poz. 602, z późn. zm.) nakłada na producentów lub importerów nowego typu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, motoroweru, tramwaju lub przyczepy oraz przedmiotów ich wyposażenia lub części obowiązek uzyskania na nie świadectwa homologacji, wydanego przez Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej. Celem wprowadzenia zmian w brzmieniu przepisu § 12 w/w rozporządzenia w sprawie wykonania przepisów ustawy o VAT było ograniczenie przypadków przeróbek samochodów osobowych na dostawcze, to użyte w ust. 3 i ust. 4 tego przepisu sformułowania wskazują na to, iż zakaz odliczenia podatku naliczonego dotyczy również samochodów ciężarowych, jeżeli nie posiadają one wymaganego świadectwa homologacji. Ponieważ w treści § 12 ust. 3 rozporządzenia wykonawczego użyte jest sformułowanie "homologacji...wymaganej dla tego rodzaju samochodów", a samochód bez wątpienia nie jest samochodem osobowym, ograniczenie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikające z powołanego przepisu nie ma zastosowania.

W przypadku odliczenia podatku naliczonego przy zakupie używanych samochodów, które bezsprzecznie nie są samochodami osobowymi, ale świadectwa homologacji nie posiadają, Ministerstwo Finansów w piśmie z dnia 8 lutego 2001 r. Nr PP2-813-96/01/GM, wydanym w trybie art. 14 Ordynacji podatkowej stwierdziło: "zgodnie z § 12 ust. 3 rozporządzenia Min. Fin. w sprawie (...), podatnikom nabywającym samochody inne niż osobowe, które nie posiadają homologacji producenta lub importera wymaganej dla tego rodzaju samochodów, nie przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku, o kwotę podatku naliczonego związanego z nabyciem tych samochodów. W związku z powyższym przepis § 12 ust. 3, a tym samym i ust. 4, nie dotyczy samochodów będących bezspornie np. samochodami ciężarowymi lub specjalistycznymi, które jako samochody nowe (wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy) posiadały homologację na taki właśnie typ pojazdu. Przepis ten ma zastosowanie w szczególności do samochodów, które jako pojazdy nowe, wyprodukowane w kraju lub sprowadzone z zagranicy, były (są) samochodami osobowymi, a w wyniku zmian dokonanych w ich konstrukcji, zmieniły swój charakter, przeznaczenie, istnieje możliwość przewozu nimi zarówno osób jak i ładunku (np. poprzez rozmontowane i składane fotele)".

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że samochód Volkswagen Pasat Variant o ładowności 589 kg posiada świadectwo homologacji, którego wyciąg przedstawił Pan jako załącznik w złożonym piśmie, zatem przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z przepisem art. 25 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku VAT. Nabycie samochodu innego niż osobowy uprawnia do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem posiadania homologacji wymaganej dla tego typu pojazdów. Warunek ten wprowadza powyższy przepis § 12 ust. 3 rozporządzenia wprowadzony z dniem 1 stycznia 2001 r. w celu zapobiegania "kosmetycznym" przebudowom samochodów powstałych z samochodów osobowych. Zatem jeżeli zakupiony samochód inny niż osobowy nie posiada homologacji nie przysługuje w myśl w/w § 12 odliczenie podatku naliczonego.

Nadmienia się, że w/w przepis § 12 rozporządzenia w chwili obecnej uregulowany jest przepisem § 10 ust. 3 i ust. 4 obowiązującego rozporządzenia Min. Fin. z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268, z późn. zm.).

Komentarz:

(odpowiedź urzędu została sprawdzona przez Izbę Skarbową dn. 2004-3-18)

Opublikowano: www.is.lublin.pl