DP/423-0114/06/AK - Rozszerzenie wersji oprogramowania.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 października 2006 r. Pomorski Urząd Skarbowy w Gdańsku DP/423-0114/06/AK Rozszerzenie wersji oprogramowania.

"(...) Z powołanych przepisów wynika, iż programy komputerowe stanowiące autorskie prawa majątkowe bądź licencje zalicza się do wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, jeżeli spełniają przesłanki wynikające z art. 16b ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992 r., czyli m.in. ich przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok oraz są one wykorzystywane na potrzeby związane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą.

Jednocześnie z art. 16g ust. 13 ustawy z dnia 15.02.1992 r. wynika, iż ulepszeniu mogą podlegać jedynie środki trwałe, ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych nie przewiduje natomiast możliwości "ulepszania" wartości niematerialnych i prawnych. Zatem jeżeli wydatki poniesione na "ulepszenie" wartości niematerialnych i prawnych nie utworzą nowej, odrębnej wartości, wówczas jako nie wyłączone z kosztów uzyskania przychodów, stanowią koszt w dacie ich poniesienia.

W piśmie z dnia 21.05.1996 r., nr PO H/3574/148/96 Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko, zgodnie z którym wartości niematerialne i prawne nie podlegają ulepszeniu, w wyniku którego następuje zwiększenie wartości początkowej tych wartości i praw. Wydatki poniesione na modyfikację (aktualizację) użytkowanych programów stanowią koszt uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. Gdyby okazało się, że poniesione nakłady na modyfikację programów utworzyły nową wartość, konieczne będzie przekwalifikowanie tych nakładów oraz zaliczenie ich do wartości niematerialnych i prawnych, a także dokonanie korekty kosztów i odpowiedniego zwiększenia podstawy opodatkowania.

W ocenie tut. Organu podatkowego w sytuacji, gdy zakupowi dodatkowej aplikacji "okienko do rozliczania zaliczek", która funkcjonuje tylko przy współpracy z wersją podstawową programu finansowo-księgowego (...) nie towarzyszy licencja, a nowa aplikacja nie będzie użytkowana na nowych stanowiskach komputerowych, Spółka może wydatek poniesiony na "ulepszenie" wartości niematerialnej i prawnej zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym zakup przez Spółkę dodatkowej aplikacji "okienko do rozliczania zaliczek" nie przekracza 3.500 zł. Nie ma zatem niebezpieczeństwa, że Spółka postąpi niewłaściwe zaliczając bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów wydatek na nabytą aplikację, nawet jeśli jej zakup oznaczał nabycie nowej licencji.

Reasumując w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko Podatnika, iż wydatki na ulepszenie oprogramowania o dodatkowy moduł do wersji podstawowej mogą być uznane w całości za koszt uzyskania przychodu jest prawidłowe."

Opublikowano: S.Podat. 2007/2/50