DP/415-26/05 - Eksploatacja użyczonego samochodu osobowego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 11 października 2005 r. Urząd Skarbowy w Skarżysku-Kamiennej DP/415-26/05 Eksploatacja użyczonego samochodu osobowego.

"Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na podstawie umowy użyczenia, podatnik używa samochodu osobowego ojca dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Zdaniem podatnika, może on zaliczać bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z eksploatacją tego samochodu.

W przedstawionym stanie faktycznym zastosowanie znajdują przepisy art. 23 ust. 1 pkt 46 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.) zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, poniesionych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem pkt 36, z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego, w tym także stanowiącego własność osoby prowadzącej działalność gospodarczą, dla potrzeb działalności gospodarczej podatnika - w części przekraczającej kwotę wynikającą z przemnożenia liczby kilometrów faktycznego przebiegu pojazdu oraz stawki za 1 km przebiegu, określonej w odrębnych przepisach wydanych przez właściwego ministra; w celu ustalenia faktycznego przebiegu samochodu podatnik jest obowiązany doprowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Przytoczone powyżej regulacje ustawy podatkowej, uprawniają podatników do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów, udokumentowanych wydatków z tytułu używania dla potrzeb ich działalności samochodów osobowych (nie stanowiących składników ich majątku) jedynie do wysokości określonego limitu. Warunkiem uznania za koszty uzyskania przychodów ww. wydatków jest prowadzenie przez podatników ewidencji przebiegu pojazdu według ustalonego wzoru określonego w ust. 7 art. 23 ustawy podatkowej.

W celu ustalenia wielkości kosztów uzyskania przychodów z tytułu używania nie wprowadzonego do ewidencji środków trwałych samochodu osobowego niezbędne jest porównanie faktycznych wydatków ujętych w ewidencji z kwotą będącą iloczynem liczby kilometrów przebiegu pojazdu oraz stawki za jeden kilometr. Jeżeli wydatki rzeczywiście poniesione przez podatnika będą wyższe, niż normatywnie określona granica, to nadwyżka nie podlega uwzględnieniu jako koszt uzyskania przychodu.

W związku z powyższym stanowisko podatnika w sprawie możliwości bezpośredniego zaliczania w ciężar kosztów wydatków związanych z eksploatacją samochodu osobowego nie stanowiącego składnika majątku podatnika (użyczonego od ojca) nie jest prawidłowe."

Opublikowano: S.Podat. 2006/1/47