DOOŚ-072-6/974/07/ef - Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięcia wykraczającego poza obszar jednej gminy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2007 r. Ministerstwo Środowiska DOOŚ-072-6/974/07/ef Organ właściwy do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku przedsięwzięcia wykraczającego poza obszar jednej gminy.

W odpowiedzi na pismo z dnia 1 lutego 2007 r. uprzejmie informuję, iż:

Zgodnie z art. 46a ust. 8 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm.) w przypadku, gdy dane przedsięwzięcie przekracza obszar jednej gminy, właściwym do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest ten wójt (burmistrz lub prezydent miasta), na obszarze właściwości którego znajduje się największa część planowanej inwestycji, który w tym zakresie działa w porozumieniu z organami wykonawczymi pozostałych gmin, na terenie których ma być realizowane to przedsięwzięcie. Zgodnie z ww. przepisem, do wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz do przeprowadzenia postępowania w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach właściwy jest tylko jeden organ: wójt (burmistrz, prezydent miasta), na obszarze właściwości którego ma być realizowana większa część inwestycji. Tylko ten organ odpowiedzialny jest za przeprowadzenie poszczególnych, wymaganych w danym przypadku, etapów przedmiotowego postępowania, w tym w szczególności za zasięgnięcie opinii starosty i powiatowego inspektora sanitarnego, w trybie art. 51 ust. 3 ustawy - Poś.

Porozumienie z organami gmin, na obszarze których mają być realizowane mniejsze części przedsięwzięcia, polega jedynie na umożliwieniu tym organom wypowiedzenia się przynajmniej co do możliwości realizacji planowanej inwestycji na obszarze ich właściwości oraz co do projektu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Organ prowadzący sprawę powinien przede wszystkim powiadomić innych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) o planowanym na obszarze ich właściwości przedsięwzięciu, tuż po otrzymaniu wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Następnie, już po przeprowadzeniu postępowania ooś, powinien on przedłożyć zainteresowanym wójtom (burmistrzom, prezydentom miast) projekt decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, do akceptacji proponowanych w tym projekcie uwarunkowań zgody na realizację danego przedsięwzięcia.

Przepisy prawne nie określają trybu przeprowadzania porozumienia, o który mowa w art. 46a ust. 8 ustawy - Poś. Nie powinno być ono w związku z tym nadmiernie sformalizowane; wystarczające są tu urzędowe pisma potwierdzające podjęte ustalenia, bez konieczności wydawania postanowień w trybie Kpa. W żadnym wypadku porozumienie to nie może być prowadzone w oparciu o przepisy ustawy - Poś dotyczące samego postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko. Jak już wskazano na wstępie, za przeprowadzenie przedmiotowej procedury jest odpowiedzialny wyłącznie organ gminy, na obszarze której ma być realizowana największa część przedsięwzięcia.

Opublikowano: www.mos.gov.pl