DOOŚ-072-1/12270,12291/07/ef - Odmowa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 stycznia 2007 r. Ministerstwo Środowiska DOOŚ-072-1/12270,12291/07/ef Odmowa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 grudnia 2006 r., uprzejmie informuję, iż: zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2006 r. Nr 129, poz. 902 z późn. zm.), odmowa wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia może nastąpić w przypadku:

* niezgodności lokalizacji planowanego przedsięwzięcia z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, jeżeli został on uchwalony;

* odmowy uzgodnienia warunków realizacji przedsięwzięcia, przez właściwe organy ochrony środowiska oraz organy państwowej inspekcji sanitarnej, w trybie art. 48 ust. 2 Poś;

* gdy z postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko wynika zasadność realizacji przedsięwzięcia w innym wariancie niż proponowany, a wnioskodawca nie zgadza się na ten, wskazany przez organ, wariant dopuszczony do realizacji (art. 55 Poś).

Ponadto organ może odmówić wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach w przypadku, gdy, pomimo wielokrotnego wzywania wnioskodawcy do uzupełnienia braków we wniosku o wydanie ww. decyzji bądź też w raporcie o oddziaływaniu na środowisko, braki te nie zostaną uzupełnione w stopniu pozwalającym na określenie warunków realizacji planowanego przedsięwzięcia i wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Odmowa wydania przedmiotowej decyzji nie może być oparta wyłącznie na wystąpieniu protestów społeczności lokalnej co do realizacji danego przedsięwzięcia. Nie oznacza to jednak, iż w przypadku wystąpienia konfliktów społecznych organ jest zobligowany do wydania decyzji określającej miejsce realizacji przedsięwzięcia wskazane przez inwestora we wniosku.

Na każdym etapie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko organ prowadzący to postępowanie może bowiem żądać, w trybie art. 50 § 1 Kpa, uzupełnienia informacji w raporcie o oddziaływaniu na środowisko. W szczególności nie ma tu żadnych przeszkód, aby wezwać wnioskodawcę do przedstawienia kolejnego, nowego wariantu realizacji planowanego przedsięwzięcia, uwzględniającego np. postulaty lokalnej społeczności.

Za żądaniem przedstawienia przez wnioskodawcę dodatkowych wariantów planowanego przedsięwzięcia może przemawiać w przedmiotowym przypadku również, zawarty w art. 52 ust. 1 pkt 3 ustawy - Poś, wymóg przedstawienia w raporcie o oddziaływaniu na środowisko przynajmniej - a nie jedynie - wariantu polegającego na niepodejmowaniu przedsięwzięcia oraz wariantu najkorzystniejszego dla środowiska. W przedmiotowym przypadku został natomiast zaproponowany jedynie wariant "zerowy" oraz wariant wnioskowany przez inwestora, który niekoniecznie musi być jednocześnie wariantem najkorzystniejszym dla środowiska. Dlatego też, jeżeli w opinii organu, wnioskowany wariant nie jest najkorzystniejszym dla środowiska lub też ze względu na inne okoliczności (np. konflikty społeczne) zachodzi potrzeba rozważenia dodatkowych opcji planowanego przedsięwzięcia, organ powinien wezwać wnioskodawcę, w trybie art. 50 § 1 Kpa, do przedstawienia dodatkowych wariantów realizacji inwestycji.

Należy przy tym podkreślić, iż tego typu braki w raporcie nie mogą stanowić przesłanki odmowy wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Są one jedynie podstawą do żądania uzupełnienia przez wnioskodawcę informacji o planowanym przedsięwzięciu. Jak już wspomniano na wstępie, organ będzie mógł odmówić wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dopiero w przypadku, gdy wnioskodawca nie zgodzi się na wskazany przez organ wariant realizacji danego przedsięwzięcia.

Opublikowano: www.mos.gov.pl