Dodatkowe koszty podróży, a przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 16 czerwca 2003 r. Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście Dodatkowe koszty podróży, a przychód w podatku dochodowym od osób fizycznych

Treść pytania:

Czy ponoszone przez pracownika dodatkowe koszty w trakcie podróży służbowej są jego przychodem czy są wolne od podatku dochodowego?

Odpowiedź udzielona podatnikowi:

Urząd Skarbowy Poznań-Śródmieście działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926, z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 13 maja 2003 r. (data wpływu do tut. urzędu dn. 15 maja 2003 r.) informuje, że zgodnie z § 3 ust. 4 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju (Dz. U. Nr 236, poz. 1990, z późn. zm.) z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują diety oraz zwrot kosztów innych udokumentowanych wydatków, określonych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Z przepisów § 3 wymienionego rozporządzenia regulującego podróż służbową na obszarze kraju wynika, że z tytułu podróży odbywanej w terminie i miejscu określonym przez pracodawcę pracownikowi przysługują takie należności jak: diety oraz zwrot kosztów za przejazd, noclegi i inne udokumentowane wydatki. Innym wydatkiem może być np. opłata za przejazd płatną autostradą. Zwrot następuje w wysokości faktycznie poniesionego wydatku, w oparciu o dowody dokumentujące ich poniesienie.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. Nr 14, poz. 176, z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są diety i inne należności za czas podróży służbowej - do wysokości określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej pracownika na obszarze kraju oraz poza granicami kraju.

Opublikowano: www.is.poznan.pl