DO/423-15/07 - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych od wpłat na PFRON.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 października 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Kraków DO/423-15/07 Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób prawnych od wpłat na PFRON.

POSTANOWIENIE

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 21 czerwca 2007 r., uzupełnionego w dniu 18 lipca 2007 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych, stwierdza iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik działa od 1 stycznia 2005 r. jako jednostka organizacyjna posiadająca osobowość prawną na podstawie ustawy z dnia 22 października 2004 r. o jednostkach doradztwa rolniczego (Dz. U. z 2004 r. Nr 251, poz. 2507). Podatnik prowadzi gospodarkę finansową zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2005 r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 76, poz. 665). Na działalność statutową Podatnik otrzymuje dotację podmiotową, z której pokrywane są zgodnie z planem wydatki na utrzymanie kosztów zatrudnienia załogi, koszty utrzymania biur, wpłat na PFRON, itp.

Podatnik, jak zaznacza we wniosku jest płatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych. Dochody jakie uzyskuje z prowadzonej działalności gospodarczej przeznaczane są na działalność statutową wymienioną w art. 17 ust. 1 pkt 4 oraz wydatkuje w art. 17 ust. 1b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r., Nr 54, poz. 654 z późn. zm.). Podatnik podatek dochodowy od osób prawnych opłaca od dokonanych wpłat na PFRON, traktując te wpłaty w kategoriach kar, nie zaliczanych do kosztów uzyskania przychodów, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36.

Podatnik zwrócił się z pytaniem, czy Podatnik postępuje prawidłowo opłacając podatek dochodowy od wpłat na PFRON?

Zgodnie ze stanowiskiem Podatnika, wydatek na PFRON na podstawie art. 21 ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych jest obligatoryjny. Stanowi on rodzaj kosztów koniecznych do prowadzenia - zgodnie z prawem - działalności statutowej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków, stwierdza co następuje:

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem jest działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W myśl postanowień art. 17 ust. 1b ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwolnienie o którym mowa w ust. 1, ma zastosowanie do podatników przeznaczających dochody na cele statutowe lub inne cele określone w tym przepisie o ile dochód jest przeznaczony i - bez względu na termin - wydatkowany na cele określone w tym przepisie, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodów.

Przepis art. 16 ust. 1 pkt 36 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wpłat, o których mowa w art. 21 ust. 1 i w art. 23 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.) pomimo, że wpłata na PFRON ma charakter obowiązkowy. Brak zaliczenia wpłat na PFRON do kosztów uzyskania przychodów powoduje w konsekwencji zwiększenie dochodu podlegającego opodatkowaniu.

W świetle powołanych wyżej przepisów wolne od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych są dochody podatników, których celem statutowym jest m.in. działalność oświatowa, w części przeznaczonej na te cele, a nie wpłaty na PFRON. Nie jest poprawne przyjęcie dochodu stanowiącego równowartość tych wydatków jako wolnego od podatku na podstawie wskazanego powyżej przepisu, gdyż dochód ten nie może być przeznaczony na cele statutowe, co oznacza, że został wydatkowany na inne cele tj. zasilenie Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

W przypadku obowiązujących wpłat na PFRON nie będzie miał zastosowania cytowany wyżej przepis art. 17 ust. 1b, ponieważ zaliczenie wpłat na PFRON jako podatku nie znajduje uzasadnienia w obowiązujących przepisach prawa.

Definicję podatku zawiera przepis art. 6 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym podatkiem jest publicznoprawne, nieodpłatne, przymusowe oraz bezzwrotne świadczenie pieniężne na rzecz Skarbu Państwa województwa, powiatu lub gminy, wynikające z ustawy podatkowej. Dane świadczenie może być podatkiem o ile spełnia wszystkie cechy zawarte w ww. przepisie.

Wpłata na rzecz PFRON nie zasila któregokolwiek z wymienionych podmiotów. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, posiadającym odrębność organizacyjną, prawną i finansową. Środki zgromadzone na Funduszu nie stanowią środków budżetowych a gospodarowanie nimi należy do kompetencji Funduszu.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że dochód równy wpłatom na PFRON nie jest wydatkowany na cele statutowe ani też nie jest podatkiem w rozumieniu ustawy Ordynacja podatkowa. W konsekwencji nie jest on przedmiotowo zwolniony na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 17 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych od opodatkowania.

Tym samym dochody odpowiadające równowartości wpłat na PFRON nie są zwolnione z podatku dochodowego od osób prawnych. Ustalony dochód podlega w całości opodatkowaniu.

Wobec powyższego zaprezentowane przez Podatnika stanowisko jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę.

Stosownie do art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może być zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na powyższe postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie. Stosownie do art. 236 § 1 powyższej ustawy zażalenie wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl