DO/415-65/07 - Czy w przypadku przychodów uzyskanych z działalności polegającej na wykonywaniu nagrobków lub innych wyrobów z materiału własnego wykonawcy na zamówienie ludności może Pan stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5%?

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 3 sierpnia 2007 r. Drugi Urząd Skarbowy Kraków DO/415-65/07 Czy w przypadku przychodów uzyskanych z działalności polegającej na wykonywaniu nagrobków lub innych wyrobów z materiału własnego wykonawcy na zamówienie ludności może Pan stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5%?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 216 i art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 z późn. zm.) po rozpatrzenia wniosku z dnia 27 czerwca 2007 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego a mianowicie czy w przypadku wykonywania nagrobków lub innych wyrobów z materiału własnego na zamówienie ludności można stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5% stwierdza, iż przedstawione stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W ramach tej działalności wykonuje Pan między innymi z materiału własnego na zamówienie ludności nagrobki i inne wyroby z kamienia sztucznego i naturalnego.

W związku z powyższym skierował Pan zapytanie czy w przypadku przychodów uzyskanych z działalności polegającej na wykonywaniu nagrobków lub innych wyrobów z materiału własnego wykonawcy na zamówienie ludności może Pan stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5 %.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie uważa Pan, że jeżeli zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. f ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów z materiału powierzonego przez zamawiającego wynosi 8,5%, to rozumując per analogia ryczałt z działalności polegającej na wytwarzaniu wyrobów z materiału własnego wynosi 5,5%.

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony we wniosku jak również obowiązujący stan prawny tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w powyższej sprawie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Pan jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, opłacając zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych z działalności polegającej na wykonywaniu nagrobków lub innych wyrobów z materiału własnego na zamówienie ludności chce stosować stawkę ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5 %.

Uregulowania dot. warunków opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zawarte są między innymi art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) - zwanej w dalszej części USTAWĄ. Zgodnie z jego brzmieniem opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym (...).

W zależności od rodzajów prowadzonej działalności i uzyskiwanych z tego tytułu przychodów ustawodawca przewidział określoną wysokość ryczałtu.

W zależności od rodzajów prowadzonej działalności i uzyskiwanych z tego tytułu przychodów ustawodawca przewidział określoną wysokość ryczałtu. Należałoby rozpatrzyć dwa rodzaje działalności i regulacje z nimi związane na gruncie USTAWY a mianowicie:

1.

W myśl zapisu art. 4 ust. 1 pkt 1 USTAWY działalność usługową zdefiniowano jako pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 42, poz. 264, z 1999 r. Nr 92, poz. 1045 i z 2001 r. Nr 12, poz. 94) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. Nr 88, poz. 439, z 1996 r. Nr 156, poz. 775, z 1997 r. Nr 88, poz. 554 i Nr 121, poz. 769, z 1998 r. Nr 99, poz. 632 i Nr 106, poz. 668 oraz z 2001 r. Nr 100, poz. 1080), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. b) USTAWY ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności usługowej wynosi 8,5% (...) z zastrzeżeniem pkt 1, 2, 4 i 5 oraz załącznika Nr 2 do USTAWY. Ryczałt w wysokości 8,5% ma zastosowanie również w przypadku uzyskania przychodów z działalności polegającej na wytwarzaniu przedmiotów (wyrobów) z materiału powierzonego przez zamawiającego zgodnie z zapisem art. 12 ust. 3 lit. f) USTAWY.

2.

W myśl zapisu art. 4 ust. 1 pkt 4 USTAWY działalność wytwórczą zdefiniowano jako działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a USTAWY ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wytwórczej (...) wynosi 5,5%.

Z wyżej przytoczonych definicji i regulacji prawnych wynika, iż o zakwalifikowaniu danego rodzaju działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje końcowy efekt czyli powstanie nowego wyrobu.

Zgodnie z zasadami metodycznymi stosowanej dla celów podatkowych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) zawartymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. (Dz. U. 1997 r. Nr 42 poz. 264 z późn. zm.) między innymi Dział 26 obejmuje wyroby z pozostałych surowców niemetalicznych.

Przykładowo pod symbolem:

-

PKWiU 26.70.12-60. mieszczą się "Elementy kamienne granitowe obrobione oraz wyroby z nich",

-

PKWiU 26.70.12-80.12 mieszczą się " Elementy kamienne obrobione z kamieni - płytowe ",

-

PKWiU 26.70.12-80.20 mieszczą się " Pomniki i nagrobki z kamieni pozostałych, także łączone z kamieniem sztucznym."

W przedstawionym przez Pana stanie faktycznym wykonywane przez Pana prace, polegają na wykonywaniu nagrobków i innych wyrobów (z kamienia sztucznego i naturalnego) z materiału zakupionego we własnym zakresie (nie powierzonego) i zgodnie z definicją zawartą w art. 4 ust. 1 pkt 4 USTAWY mieszczą się w definicji działalności wytwórczej, tzn. działalności, w wyniku której powstają nowe wyroby.

Stosownie zaś do art. 12 ust. 1 pkt 4 lit. a USTAWY przychody z działalności wytwórczej (...) opodatkowane są stawką ryczałtu w wysokości 5,5% przychodów.

Reasumując prowadząc działalność gospodarczą i uzyskując przychody z działalności wytwórczej zastosować należy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 5,5%.

Mając na uwadze zarówno stan faktyczny oraz powołane przepisy prawne należy uznać, że stanowisko zajęte przez Pana w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

W myśl art. 14a § 1 i § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę zgodnie z art. 14a § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.

Zgodnie natomiast z art. 14b § 1 i § 2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 oraz art. 236 § 1 i § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl