DM/415-28/5/04 - Opodatkowanie dochodu sportowca mającego miejsce zamieszkania na Słowacji.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 grudnia 2004 r. Drugi Urząd Skarbowy w Szczecinie DM/415-28/5/04 Opodatkowanie dochodu sportowca mającego miejsce zamieszkania na Słowacji.

Wnoszący zapytanie przedstawił stan faktyczny z którego wynika, że Spółka zawarła z zawodnikiem piłki nożnej mającym miejsce zamieszkania w Słowacji, umowę cywilnoprawną (kontrakt) o reprezentowanie klubu w rozgrywkach piłkarskich PZPN. Zawodnik zwrócił się do Spółki o wypłacanie wynagrodzenia bez potrącania podatku dochodowego od osób fizycznych oświadczając, że podatek będzie płacił w Słowacji. Przed pierwszą wypłatą ma złożyć certyfikat rezydencji ze Słowacji. Spółka dokonuje wypłat wynagrodzeń ze środków własnych.

Na tle takich okoliczności faktycznych płatnik formułuje stanowisko z którego wynika, że zgodnie z art. 29 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 14, 17 i 24 umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzonej w Warszawie dnia 18 sierpnia 1994 r., po otrzymaniu od zawodnika certyfikatu rezydencji oraz oświadczenia o rozliczaniu się w Słowacji, Spółka może wypłacić wynagrodzenie z tytułu umowy cywilnoprawnej (kontraktu) bez potrącania podatku dochodowego.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Szczecinie stwierdza, że stanowisko to jest nieprawidłowe.

Do opisanego stanu faktycznego ma zastosowanie art. 29 ust. 1 pkt 1, ust. 2, art. 41 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) oraz art. 17 umowy z dnia 18 sierpnia 1994 r. między Rzecząpospolitą a Republiką Słowacką w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 1996 r. Nr 30, poz. 131).

Zastosowanie powołanych wyżej norm prawnych skutkuje dokonaniem powyższej oceny prawnej stanowiska płatnika, uzasadnionej w następujący sposób:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ww. ustawy podatek dochodowy od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, o których mowa w art. 3 ust. 2a przychodów z działalności określonej w art. 13 pkt 2 i 6-9 oraz odsetek, z praw autorskich lub z praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży z tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego, w tym także środka transportu, oraz za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) - pobiera się w formie ryczałtu w wysokości 20 % przychodu.

Z ust. 2 art. 29 cytowanej ustawy o podatku dochodowym wynika, iż przepis ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub niepobranie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego zaświadczeniem wydanym przez właściwy organ administracji podatkowej, zwanym dalej "certyfikatem rezydencji".

Natomiast art. 17 ust. 1 cytowanej umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Słowacką stanowi, że bez względu na postanowienia artykułów 14 i 15 dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie z tytułu działalności osobiście wykonywanej w drugim Umawiającym się Państwie, na przykład artysty scenicznego, filmowego, radiowego lub telewizyjnego, jak też muzyka lub sportowca, może być opodatkowany w tym drugim Państwie.

Z postanowień tego artykułu wynika, iż dochód uzyskany przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Umawiającym się Państwie co oznacza w przedmiotowej sprawie Słowację, osiągany w drugim Umawiającym się Państwie czyli w Polsce, może być opodatkowany w drugim Państwie, czyli w omawianym przypadku w Polsce.

Natomiast przedłożenie "certyfikatu rezydencji" wywołać może skutki prawne tylko wtedy, kiedy zastosowanie innej stawki podatku lub możliwość niepobrania podatku wynika z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl