DKP.I.3110.5-13/07 - Wpływ modernizacji budynku na podatek od nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 stycznia 2007 r. Urząd Miasta w Tychach DKP.I.3110.5-13/07 Wpływ modernizacji budynku na podatek od nieruchomości.

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 1, § 2, § 3 i § 4, art. 14b § 1, § 2 i § 7, art. 216 w związku z art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r.: Nr 8, poz. 60 z. późn. zm.), art. 4 ust. 1 pkt 3, art. 6 ust. 2 ustawy, z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 z późn. zm.),

postanawiam:

uznać, iż modernizacja. budowli lub ich części dokonana w danym r. podatkowym będzie miała wpływ na podatek od nieruchomości dopiero w dniu 1 stycznia roku następnego.

UZASADNIENIE

Spółka,......we wniosku zwróciła się do Prezydenta Miasta Tychy w trybie art. 14a wyżej wymienionej ustawy Ordynacja podatkowa; z prośbą. o udzielenie pisemnej interpretacji, co do sposobu, ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku od nieruchomości od zwiększonej wartości budowli w wyniku jej modernizacji. Zgodnie z wymogiem art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny oraz własne stanowisko w sprawie. Zdaniem wnoszącego zapytanie, w ciągu r. podatkowego podstawa opodatkowania budowli podatkiem od nieruchomości nie podlega zmianom, gdyż wartość takiej budowli ustalona na dzień 1 stycznia r. podatkowego zasadniczo jest wartością niezmienną przez cały rok. Stanowisko to, Spółka wywodzi z przepisu art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

....... S.A. oświadczyła, iż w niniejszej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Po rozpatrzeniu wniosku Prezydent Miasta Tychy zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 cytowanej na wstępie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podstawę opodatkowania stanowi dla budowli lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 4 i 6 - wartość, o której mowa w przepisach o podatkach dochodowych, ustalona na dzień 1 stycznia r. podatkowego, stanowiąca podstawę obliczania amortyzacji w tym r., niepomniejszona o odpisy amortyzacyjne, a w przypadku budowli całkowicie zamortyzowanych - ich wartość z dnia 1 stycznia r., w którym dokonano ostatniego odpisu amortyzacyjnego.

Według art. 16g pkt 13 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) za ulepszenie środka trwałego uważa się przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację powodującą wzrost ich wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania.

Stosownie do art. 6 ust. 2, jeżeli okolicznością, od której jest uzależniony obowiązek podatkowy jest istnienie budowli albo budynku lub ich części, obowiązek podatkowy powstaje; z dniem 1 stycznia r. następującego po r., w którym budowa została zakończona albo w którym rozpoczęto użytkowanie budowli albo budynku lub ich części j przed ich ostatecznym wykończeniem.

Jeżeli obowiązek podatkowy w zakresie podatku od nieruchomości od budowli, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 3, powstał w ciągu roku podatkowego - podstawą opodatkowania jest wartość stanowiąca podstawę obliczenia amortyzacji na dzień powstania obowiązku podatkowego. Powyższy przepis dotyczy ustalania podstawy opodatkowania budowli od których obowiązek podatkowy powstał w ciągu r. podatkowego. Natomiast nie będzie miał zastosowania w przypadku modernizacji budowli w trakcie r. podatkowego od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych jak i budowli całkowicie zamortyzowanych.

Treść powołanego wyżej art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy, który odnosi się wyłącznie do budowli, jest wyjątkiem od zasady określonej w art. 6 ust. 3. Zarówno w przypadku modernizacji w trakcie r. budowli, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych jak i budowli całkowicie zamortyzowanych, podstawą opodatkowania jest wartość ustalona nadzień 1 stycznia r. podatkowego następującego po r., w którym dokonano ulepszenia powiększona o koszt modernizacji.

W świetle powyższych wyjaśnień należy przyjąć, iż modernizacja budowli lub ich części w trakcie danego r. podatkowego nie wpływa na wysokość opodatkowania w tym roku podatkowym.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl