DIRT - 405/569/2002/BZ - Rekultywacja składowisk odpadów.

Pisma urzędowe
Status:  Nieaktualne

Pismo z dnia 13 grudnia 2002 r. Ministerstwo Środowiska DIRT - 405/569/2002/BZ Rekultywacja składowisk odpadów.

W odpowiedzi na pismo z dnia 13 listopada br. w sprawie rekultywacji składowisk przedstawiam poniższe wyjaśnienia:

1. Co należy zrobić by zamknąć gminne składowisko odpadów i przeprowadzić jego rekultywację

Zarządzający składowiskiem (w tym wypadku zapewne urząd gminy) powinien wystąpić do właściwego starosty lub wojewody z wnioskiem o wydanie zgody na zamknięcie składowiska odpadów na podstawie art. 54 ustawy z dnia 27 kwietnia 2002 r. o odpadach (Dz.U. Nr 62 poz. 628). Jeżeli składowisko będzie rekultywowane w kierunku rolnym lub leśnym (najczęściej spotykany przypadek) należy równocześnie zwrócić się do starosty o wydanie decyzji rekultywacyjnej zgodnie z art. 20-22 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. Nr 16 poz. 78 z późn. zm.) Należy podkreślić, że możliwe jest wydanie przez starostę jednej decyzji, z powołaniem dwóch podstaw prawnych. W przypadku gdy właściwym organem do wydania zgody na zamknięcie składowiska jest wojewoda, konieczne będzie uzyskanie dwóch decyzji.

2. Czy rekultywacja składowiska wymaga pozwolenia na budowę?

Rekultywacja nie powinna być traktowana jako wymagająca pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 3 pkt. 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. Dz.U. 106 z 2000 r. poz. 1126 z późn. zm.) roboty budowlane definiowane są jako budowa, montaż, remont lub rozbiórka obiektu budowlanego. Ponieważ rekultywacja składowiska odpadów nie zawiera się w żadnym z powyższych pojęć należy przyjąć, że rekultywacja składowiska odpadów nie stanowi robót budowlanych i w związku z tym nie wymaga pozwolenia na budowę.

3. Czy należy sporządzić instrukcję eksploatacji składowiska, jeżeli w najbliższym czasie planowane jest jego zamknięcie?

Niezależnie od planowanego czasu zamknięcia składowiska, jeżeli po 31.12.2002 r. na składowisko będą przyjmowane odpady, brak zatwierdzonej instrukcji eksploatacji składowiska będzie skutkował naliczaniem opłat podwyższonych zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o wprowadzeniu ustawy - Prawo ochrony środowiska, ustawy o odpadach oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 100 poz. 1085). W przypadku gdy nie planuje się długofalowych działań naprawczych na składowisku dopuszczalne jest warunkowe wydanie decyzji zatwierdzającej instrukcję eksploatacji składowiska na czas określony.

4. Czy jest możliwość zatwierdzenia instrukcji, jeśli gminne składowisko odpadów jest dzikie, tzn. nie ma uregulowanej sytuacji formalno-prawnej?

W przypadku gdy składowisko nie posiada ani pozwolenia na budowę, ani pozwolenia na eksploatację sytuacja jest skomplikowana, ponieważ w świetle prawa obiekt ten nie jest składowiskiem odpadów. Wyjściem z sytuacji może być warunkowe zatwierdzanie instrukcji eksploatacji gdzie jednym z warunków będzie obowiązek uzyskania pozwolenia na eksploatację składowiska odpadów w określonym terminie. Rozwiązanie to jest dopuszczalne w przypadku gdy lokalizacja składowiska jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub nawet w sytuacji braku takiego planu. Oczywiście w przypadku gdy lokalizacja składowiska jest sprzeczna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, to jego dalsza legalizacja - włączając w to zatwierdzenie instrukcji eksploatacji składowiska - nie jest możliwa.

Opublikowano: www.mos.gov.pl