DIOŚ-024/104/06/ŁT - Przetop metali nieżelaznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 marca 2006 r. Ministerstwo Środowiska DIOŚ-024/104/06/ŁT Przetop metali nieżelaznych.

W odpowiedzi na pismo dotyczące przetopu metali nieżelaznych, Departament Instrumentów Ochrony Środowiska, uprzejmie informuje.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt. 20 z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62 poz. 628 ze zm.) przez termiczne przekształcanie odpadów rozumie się proces utleniania odpadów, w tym spalania, zgazowywania, lub rozkładu odpadów, w tym rozkładu pirolitycznego, prowadzony w przeznaczonych do tego instalacjach lub urządzeniach na zasadach określonych w przepisach szczegółowych.

Przetop metali nieżelaznych nie może być zatem kwalifikowany jako termiczne przekształcanie odpadów, ponieważ w stosunku do tychże metali - materiału, z którego faktycznie składa się odpad, nie zachodzi żaden z wymienionych w definicji procesów.

Rozważając przedmiotową kwestię proces technologiczny należy klasyfikować, mając przede wszystkim na uwadze cel, w jakim proces ten jest prowadzony. Ma on za zadanie przetop metalu, a nie unieszkodliwienie substancji powlekających odpad. Przetop przedmiotowych metali ma na celu odzysk tych odpadów.

Ponieważ polega on na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiału zawartego w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu zgodnie z definicją zawartą w ww. ustawie o odpadach należy go kwalifikować w całości jako proces recyklingu.

Spalanie samych zanieczyszczeń wchodzących w skład odpadów przeznaczonych następnie do odzysku stanowi kwestię odrębną. W tym przypadku należy spełnić wszystkie określone przepisami wymagania dotyczące termicznego przekształcania odpadów. Sytuacja ta jednak nie będzie miała zastosowania w przypadku, gdy usuwanie zanieczyszczeń z odpadów oraz proces przetopu metali będą odbywały się jednocześnie.

Dodatkowo należy wyjaśnić, iż zgodnie z orzeczeniami Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dany proces technologiczny powinien być jednoznacznie zakwalifikowany jako odzysk lub unieszkodliwianie odpadów.

dokonywany jest proces wytopu (albo proces termicznego przekształcania odpadów), powinna spełniać wymagania wynikające z przepisów ustawy - Prawo ochrony środowiska i ustawy o odpadach.

W związku z powyższym w przypadku instalacji do przetopu puszek nie mają zastosowania przepisy rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 marca 2002 r. w sprawie wymagań dotyczących prowadzenia procesu termicznego przekształcania odpadów (Dz. U. Nr 37 poz. 339 ze zm.).

Opublikowano: www.mos.gov.pl