DI/200000/451/95/2011 - Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w zastępstwie za pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 marca 2011 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/95/2011 Składki na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w zastępstwie za pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83 ust. 1 pkt 3a) ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 22 lutego 2011 r. w sprawie braku obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych za pracowników wykonujących pracę w zastępstwie za pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

UZASADNIENIE

W dniu 22 lutego 2011 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, iż w opracowano wykaz stanowisk, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wykaz ten obejmuje przede wszystkim stanowiska, na których wykonywane są prace wskazane w poz. 16 załącznika nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych.

Stanowisko obchodowego stacji przygotowania wody i wiele innych stanowisk nie zostało zakwalifikowane do ww. wykazu. Pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę na tych stanowiskach kilka razy w miesiącu zastępują jednak pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu, o którym mowa wyżej. Zastępstwo takie wynika przede wszystkim z absencji pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu (urlopy, chorobowe itp.). Wykonywanie prac w ramach zastępstwa wynika z potrzeb pracodawcy i zasadniczo odbywa się kilka razy w miesiącu. Wykonywanie tego rodzaju prac nie stanowi jednak podstawowych obowiązków wynikających z umów o pracę.

W przedstawionym powyżej stanie faktycznym przedsiębiorca powziął wątpliwość czy za pracowników, którzy sporadycznie (kilka dni w miesiącu) zastępują pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu stanowisk pracy, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze istnieje obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Wnioskodawca przedstawił następujące stanowisko w sprawie:

Zgodnie z art. 35 ust. 1 i 3 ustawy o emeryturach pomostowych składka na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP) musi być opłacana za pracowników, spełniających łącznie następujące warunki:

1)

urodził się po 31 grudnia 1948 r.

2)

wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze o których mowa w art. 3 ust. 1 i 3 ustawy.

Ponieważ zgodnie ze stanowiskiem Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, które znalazło się na stronie internetowej Ministerstwa o adresie www.mpips.gov.pl, a które brzmi, że jedną z istotnych przesłanek uznania, że pracownik wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze jest okoliczność, iż wykonywanie tego rodzaju prac należy do podstawowych obowiązków pracownika płatnik uważa, iż pracodawca nie ma obowiązku opłacania składki na FEP za pracowników, którzy tylko przez kilka dni w miesiącu zastępują pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu. Zdaniem Ministerstwa istotne jest, żeby pracownik został zatrudniony do wykonywania określonej pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i aby jej wykonywanie stanowiło podstawowy obowiązek w ramach ustalonego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy. Wykonywanie prac w szczególnych warunkach sporadycznie, jako zajęcie dodatkowe, obok podstawowych obowiązków pracownika - w miarę potrzeb zakładu pracy - nie może stanowić podstawy do opłacania składki na FEP za danego pracownika. Istotne jest zatem, żeby pracownik został zatrudniony do wykonywania określonej pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze i aby jej wykonywanie stanowiło jego podstawowy obowiązek w ramach ustalonego w umowie o pracę wymiaru czasu pracy.

W dniu 10 marca 2011 r. przedsiębiorca uzupełnił wniosek o informację, z której wynika że pracownicy wymienieni we wniosku, zastępujący pracowników w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze na okres zastępstwa nie są wpisywani do ewidencji pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. W związku z tym za pracowników tych nie są również odprowadzane składki na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie. Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu w zw. z art. 83 ust. 1 pkt 3a) ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, udzielenie interpretacji dotyczącej obowiązku składek na Fundusz Emerytur Pomostowych następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 35 ust. 1 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 237, poz. 1656) składki na Fundusz Emerytur Pomostowych opłaca się za pracownika, który spełnia łącznie następujące warunki: urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r. oraz wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Stosownie do ustępu 2 tego artykułu, obowiązek opłacania składek na FEP za pracownika, o którym mowa powyżej powstaje z dniem rozpoczęcia wykonywania przez niego pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a ustaje z dniem zaprzestania wykonywania tych prac. Zgodnie z art. 41 ust. 4 pkt 2) powołanej powyżej ustawy - płatnik składek jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na FEP.

W świetle powołanych powyżej przepisów wydanie decyzji interpretacyjnej w przedmiocie obowiązku opłacania przez pracodawcę składek na FEP za danego pracownika jest możliwe, o ile wnioskodawca w opisie stanu faktycznego rozstrzygnie, czy dany pracownik wykonuje prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Powyższe wynika z faktu, iż pracodawca jest zobowiązany prowadzić ewidencję pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których istnieje obowiązek opłacania składek na FEP. Na pracodawcy spoczywa również, obowiązek dokonania kwalifikacji pracy danego pracownika jako pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku przez przedsiębiorcę, pracownicy zastępujący pracowników zatrudnionych na stanowiskach zakwalifikowanych do wykazu stanowisk, na których wykonywane są prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze nie są ujęci w ewidencji do której prowadzenia zobowiązują płatnika przepisy cytowanej powyżej ustawy o emeryturach pomostowych, a więc pracodawca nie zakwalifikował ww. pracowników jako zatrudnionych w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zatem za ww. pracowników płatnik nie ma obowiązku opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wy dana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego w Opolu. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl