DI/200000/451/825/2013 - Podleganie ubezpieczeniom społecznym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 lipca 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/200000/451/825/2013 Podleganie ubezpieczeniom społecznym.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku złożonym w dniu 12 czerwca 2013 r. przez Wnioskodawcę (...) zgodnie z którym, nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania stypendium w okresie odbywania szkoleniu lub stażu organizowanego przez Wnioskodawcę w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w okresie odbywania tego szkolenia lub stażu - osoby, które jednocześnie posiadają prawo do zasiłku dla bezrobotnych.

UZASADNIENIE

W dniu 12 czerwca 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca wskazał, że w ramach prowadzonej działalności organizuje szkolenia współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. W ramach szkoleń Wnioskodawca wypłaca stypendia szkoleniowe (przysługujące za udział w kursie) lub stypendia stażowe (za udział w stażu organizowanym po zakończonym kursie w ramach projektu). Część szkoleń organizowanych w ramach projektu skierowanych jest do osób bezrobotnych.

Wnioskodawca podnosi, że zgodnie z art. 9 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o, systemie ubezpieczeń społecznych, osoby nie posiadające innego tytułu rodzącego obowiązek ubezpieczeń społecznych, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniu społecznemu z tytułu udziału w szkoleniu czy stażu. W przypadku, gdy uczestnikiem szkolenia jest osoba bezrobotna nie posiadająca prawa do zasiłku, z tytułu udziału w szkoleniu lub stażu podlega obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, jako ta nie posiadająca innego tytułu do ubezpieczeń. Uczestnikami szkoleń lub staży są także osoby bezrobotne posiadające prawo do zasiłku, co oznacza, iż posiadają inny tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.

Wnioskodawca wskazuje, że zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9 osoby posiadające prawo do zasiłku podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu pobierania zasiłku dla bezrobotnych i są zgłaszane do tych ubezpieczeń przez Urząd Pracy.

Wobec powyższego Wnioskodawca zwraca się z zapytaniem: czy w świetle przepisów regulujących obowiązkowe ubezpieczenia społeczne, a także wszelkich innych obecnie obowiązujących norm prawnych, osoba będąca uczestnikiem projektu, zarejestrowana w Urzędzie Pracy i posiadająca prawo do zasiłku, podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu udziału w szkoleniu lub stażu organizowanych w ramach projektu.

Zdaniem Wnioskodawcy, osoby posiadające status osoby bezrobotnej z prawem do zasiłku, biorące udział w szkoleniu lub stażu organizowanym w ramach projektu i pobierające w ramach projektu stypendia szkoleniowe lub stażowe, nie podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, korzystając ze zwolnienia z tego obowiązku na podstawie art. 9 ust. 6a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie zważył, co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Stosownie do ust. 5 cytowanego przepisu, udzielenie interpretacji następuje w drodze decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W myśl art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - obowiązującego od dnia 01.01.2013 r., Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Zasady opłacania składek na ubezpieczenia społeczne regulują przepisy ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - cytowanej powyżej.

Katalog osób podlegających obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym ustawodawca określił w art. 6 ust. 1 powołanej ustawy.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9 i 9a tejże ustawy - obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są: osobami pobierającymi zasiłek dla bezrobotnych oraz osobami pobierającymi w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych. Przy czym osoby pobierające stypendium obowiązkowo podlegają także ubezpieczeniu wypadkowemu (art. 12 powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych). Dla rozstrzygnięcia obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym konieczne jest ustalenie czy dana osoba posiada jeden z tytułów ubezpieczenia określonych tym przepisem.

Zgodnie z art. 9 ust. 6a powołanej wyżej ustawy - osoby, o których mowa w art. 6 ust. 1 pkt 9, 9a, obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentownym, jeżeli nie maja innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń społecznych. Z powyższego wynika, że zarówno osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych, jak i pobierające stypendium w okresie odbywania szkolenia, stażu lub przygotowania zawodowego dorosłych, na które zostały skierowane przez inne niż powiatowy urząd pracy podmioty kierujące obowiązkowo podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, jeżeli nie mają innych tytułów powodujących obowiązek ubezpieczeń społecznych.

Reasumując w stosunku do osób, które zachowują prawo do zasiłku dla bezrobotnych, w okresie skierowania na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe przez inny niż powiatowy urząd pracy podmiot kierujący na szkolenie, staż lub przygotowanie zawodowe dorosłych, zgodnie z powołanym wyżej art. 9 ust. 6a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nie powstaje obowiązek ubezpieczeń społecznych z tytułu pobierania tych stypendiów.

W konsekwencji powyższego, uwzględniając przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujące przepisy prawa. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie stwierdza, iż stanowisko wyrażone przez Wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej złożonym w dniu 12 czerwca 2013 r. uznać należy za prawidłowe.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Wydana decyzja wiąże Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie w sprawie przedsiębiorcy, na którego wniosek została wydana.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r., o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Sądu Ubezpieczeń Społecznych Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl