DI/100000/451/1158/2013 - Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 października 2013 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/451/1158/2013 Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. doręczonym dnia 19 sierpnia 2013 r. (uzupełnionym pismem z dnia 19 września 2013 r., wpływ do ZUS w dniu 23 września 2013 r.) przez przedsiębiorcę Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą pod firmą (...) w (...) w przedmiocie podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu równoległego prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, bycia wspólnikiem spółki cywilnej oraz komandytariuszem w spółce komandytowej.

UZASADNIENIE

Dnia 19 sierpnia 2013 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy Pana (...) prowadzącego działalność gospodarczą w (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek przedsiębiorcy został uzupełniony pismem z dnia 19 września 2013 r., doręczonym dnia 23 września 2013 r.

Wnioskodawca wskazał, iż został zobowiązany postanowieniem Dyrektora (...) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w (...) o zwrócenie się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznym celem rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego w przedmiocie podlegania przez niego ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej jako osoba fizyczna prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą oraz jako wspólnik spółki cywilnej, a także komandytariusz w spółce komandytowej. Przedsiębiorca wskazuje, iż aktualnie prowadzi następujące rodzaje aktywności gospodarczych:

1.

działalność gospodarcza w której główne przedmioty działalności to: wykłady własne na szkoleniach organizowanych przez firmy zewnętrzne; ekspertyzy np. opiniowanie umów i dokumentów; własne tworzenie biznes planów i programów restrukturyzacji; własne tworzenie modeli finansowych; stała obsługa firm w zakresie kontaktów z bankami i innymi instytucjami finansowymi (...).

2.

wspólnik spółki cywilnej (...) spółka cywilna, której przedmiotem jest organizacja lub współorganizacja szkoleń dla instytucji zewnętrznych (redakcja programów szkoleń, dobór wykładowców, ustalanie terminów i miejsc szkoleń);

3.

komandytariusz w spółce komandytowej (...). Główne profile jej działalności to koordynacja tworzenia przez podmioty z grupy Upper biznes planów i programów restrukturyzacji oraz modeli finansowych; organizacja emisji obligacji i innych papierów wartościowych; pośrednictwo w obrocie nieruchomościami; pośrednictwo w zakresie kredytów korporacyjnych.

Jak wskazuje wnioskodawca, z uwagi a różnorodność form prowadzenia działalności gospodarczej powstały wątpliwości co do ilości składek na ubezpieczenia społeczne, do odprowadzania których będzie zobligowany.

Wnioskodawca we własnym stanowisku w sprawie podkreśla, iż aktualnie we wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej posiada dwie firmy tj. (...) oraz (...).

Spółka cywilna. Biorąc pod uwagę, iż zakres wykonywanej działalności w pełni pokrywa się dla obu tych firm, zaś obie firmy funkcjonują w ramach jednego wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (zgodnie z art. 14 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wpisowi do ewidencji podlegają przedsiębiorcy będące osobami fizycznymi), jak również to, że spółka cywilna nie posiada osobowości prawnej i nie jest odrębną działalnością w odniesieniu do ich właścicieli, to w ocenie przedsiębiorcy będzie on zobowiązany do opłacania z tytułu prowadzenia obu tych firm jedynie jednej składki zdrowotnej. W związku jednak z faktem, iż oprócz wskazanych dwóch działalności gospodarczych wnioskodawca posiada także status komandytariusza spółki komandytowej, to będzie zobowiązany do opłacania ze wszystkich trzech form aktywności gospodarczych: jednej składki na ubezpieczenia społeczne, dwóch składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz jednej składki na Fundusz Pracy (o czym poinformował w piśmie z dnia 19 września 2013 r., doręczonym w dniu 23 września 2013 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie pisemnej interpretacji).

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez przedsiębiorcę we wniosku o wydanie interpretacji, iż z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej; działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej oraz bycia komandytariuszem spółki komandytowej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym tylko jednej z nich należy uznać za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne, lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie, zaś w ust. 2, że wniosek o wydanie interpretacji może dotyczyć zaistniałego stanu faktycznego lub zdarzeń przyszłych.

Zgodnie natomiast z art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy,

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

W myśl zaś art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Zgodnie natomiast z treścią art. 8 ust. 6 tej ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się zarówno osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, jak również wspólnika spółki jawnej, partnerskiej lub komandytowej.

W sytuacji, gdy osoba ubezpieczona prowadzi kilka rodzajów działalności pozarolniczej podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym jedynie z tytułu jednego wybranego przez siebie rodzaju działalności, o czym stanowi art. 9 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

Osoba taka z tytułu prowadzenia pozostałych rodzajów działalności pozarolniczej nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.

W przypadku wnioskodawcy, który prowadzi aktualnie trzy rodzaje aktywności zawodowej w formie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, bycia wspólnikiem spółki cywilnej oraz komandytariuszem w spółce komandytowej podlegać będzie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym jedynie z jednego wybranego przez siebie rodzaju pozarolniczej działalności.

Jednocześnie biorąc pod uwagę treść przywołanego wyżej przepisu art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stwierdzić należy, iż Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, w związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie przedsiębiorca jest uprawniony do wniesienia podania do Dyrektora (...) Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w (...). Takie podanie złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl