DI/100000/43/1485/2015 - Niepodleganie przez studentów do 26 roku życia ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywanych umów zlecenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 stycznia 2016 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1485/2015 Niepodleganie przez studentów do 26 roku życia ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywanych umów zlecenia.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku pana (...) z dnia 28 grudnia 2015 r., złożonym w dniu 29 grudnia 2015 r., dotyczącym niepodlegania przez studentów do ukończenia 26 lat ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywanych umów zlecenia.

UZASADNIENIE

Dnia 29 grudnia 2015 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek z dnia 28 grudnia 2015 r. złożony przez pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług gastronomicznych. Siedzibą przedsiębiorcy jest miasto (...). Przedmiotowe usługi są wykonywane na terenie siedziby tj. w lokalu gastronomicznym prowadzonym pod podstawie licencji wydanej przez firmę (...) z siedzibą w (...). Wnioskodawca wykonując przedmiotowe usługi gastronomiczne zatrudnia studentów w wieku do 26 lat, zwanych dalej studentami, na umowę zlecenia. W zawartych umowach zlecenia studenci mają wskazane, iż miejscem pracy zleceniobiorcy jest miasto (...). W lokalu gastronomicznym wszelkie czynności zatrudnieni na umowę zlecenia studenci wykonują pod nadzorem przedsiębiorcy lub też pod nadzorem upoważnionych przez ww. osób. Od wypłacanych studentom wynagrodzeń wnioskodawca do dnia 31 grudnia 2015 r. obowiązkowo lub też na wniosek studenta dobrowolnie nie naliczał oraz nie pobierał składek na ubezpieczenia społeczne, składek na ubezpieczenie zdrowotnie oraz składek na Fundusz Pracy i FGSP.

Wątpliwości wnioskodawcy budzi to, czy na przedsiębiorcy od dnia 1 stycznia 2016 r. spoczywa obowiązek naliczania oraz potrącania składek na ubezpieczenia od wynagrodzeń studentów zatrudnionych przez niego na umowę zlecenia oraz wykonujących zlecane im prace pod nadzorem wnioskodawcy lub też pod nadzorem osób przez ww. upoważnionych.

We własnym stanowisku w sprawie przedsiębiorca wskazał, iż na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych między innymi studenci do ukończenia 26 lat wykonujący pracę na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, nie podlegają obowiązkowo lub też dobrowolnie polskim ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Dlatego też, w ocenie wnioskodawcy należy uznać, iż na przedsiębiorcy od dnia 1 stycznia 2016 r. nie spoczywa obowiązek naliczania oraz potrącania składek na ubezpieczenia od wynagrodzeń studentów zatrudnionych przez stronę na umowę zlecenia oraz wykonujących zlecane im prace pod nadzorem wnioskodawcy lub też pod nadzorem osób przez ww. upoważnionych.

Wnioskodawca poinformował ponadto, iż elementy stanu faktycznego objęte przedmiotowym wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem:

- toczącego się postępowania przez organ rentowy,

- wszczętej kontroli przez organ rentowy,

- postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej.

Nadto wnioskodawca oświadczył, iż w zakresie objętym przedmiotowym wnioskiem o interpretację, w dniu jego złożenia, sprawa nie została rozstrzygnięta decyzją Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko przedsiębiorcy zawarte we wniosku o wydanie pisemnej interpretacji, w zakresie niepodlegania przez studentów do ukończenia 26 lat ubezpieczeniom społecznym z tytułu wykonywanych umów zlecenia uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584, z późn. zm.) stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Zgodnie z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121, z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2013 r., Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek.

Na wstępie należy zaznaczyć, iż we wskazanym powyżej trybie Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie ocenia przyjętych rozwiązań oraz zachowań płatnika składek pod kątem ich poprawności. Wynika to z braku możliwości prowadzenia postępowania dowodowego czy wyjaśniającego. W trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej Zakład nie kształtuje prawa, nie ustanawia żadnej normy indywidualnej, lecz przedstawia swój pogląd dotyczący rozumienia treści przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia składek na ubezpieczenia społeczne i jest związany okolicznościami przedstawionymi" przez wnioskodawcę we wniosku.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ubezpieczenia społeczne obejmują ubezpieczenie emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa (ubezpieczenia chorobowe) oraz ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (ubezpieczenie wypadkowe).

W myśl natomiast art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi obejmowane są osoby, które na terenie Polski są m.in. zleceniobiorcami. Powyższa zasada nie znajduje jednak, zgodnie z art. 6 ust. 4 cytowanej ustawy, zastosowania względem tych zleceniobiorców którzy są uczniami gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, szkół ponadpodstawowych lub studentami, do ukończenia 26 lat.

W sytuacji więc, gdy zleceniodawca zawiera umowę zlecenia ze studentem, który nie ukończył 26 roku życia, to na zleceniodawcy nie będzie ciążył obowiązek odprowadzania za tę osobę składek na ubezpieczenia społeczne.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazuje ponadto, iż nowelizacja ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która weszła w życie dnia 1 stycznia 2016 r., nie miała wpływu na sytuację prawną zleceniobiorców wskazanych w stanie faktycznym przedmiotowego wniosku.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania. Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...). Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl