DI/100000/43/1462/2014 - Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 18 grudnia 2014 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1462/2014 Preferencyjna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1442 z późn. zm.) Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 4 grudnia 2014 r. doręczonym dnia 11 grudnia 2014 r. (...) prowadzącego działalność pozarolniczą pod firmą (...) w (...) w przedmiocie kontynuowania prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

W dniu 11 grudnia 2014 r. do Oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Gdańsku wpłynął wniosek przedsiębiorcy (...) prowadzącego działalność pozarolniczą pod firmą (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Wnioskodawca w treści wniosku wskazał, iż miesiącu roku rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółkę taką mogą założyć wspólnicy posiadający swój odrębny wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Z uwagi na to, że każdy ze wspólników jest przedsiębiorcą składki na ubezpieczenia społeczne wspólnicy opłacają odrębnie. W chwili obecnej spółka nie zatrudnia żadnych pracowników ani nie posiada żadnych zleceniobiorców. Wnioskodawca wskazał, że działając na mocy art. 18a ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych jako osoby rozpoczynające prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej wspólnicy spółki skorzystali z preferencyjnych składek na ubezpieczenia społeczne. Przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania przez wspólników tej działalności chcą oni skorzystać z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od zadeklarowanej kwoty, nie niższej jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wnioskodawca powziął wątpliwości czy w sytuacji, gdy przed upływem owych 24 miesięcy kalendarzowych spółka zostanie rozwiązana, a każdy ze wspólników będzie nadal prowadził swoją pozarolniczą działalność gospodarczą nie w formie spółki lecz indywidualnie, to czy wnioskodawca utraci prawo do opłacania obniżonych składek na ubezpieczenia społeczne przez pozostały niewykorzystany okres.

We własnym stanowisku w sprawie wnioskodawca wskazał, że spółka cywilna nie jest podmiotem prowadzącym działalność gospodarczą nie podlega więc wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Natomiast wspólnicy spółki cywilnej są podmiotami prowadzącymi działalność gospodarczej i to oni podlegają wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Dla celów ubezpieczeń społecznych oraz ubezpieczenia zdrowotnego wspólnicy spółek cywilnych traktowani są jak osoby prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Tak więc podlegają tym samym zasadom ubezpieczeniowym co prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą.

Wnioskodawca wskazał, że mając powyższe na uwadze fakt rozpoczęcia wykonywania przez niego działalności gospodarczej wnioskodawca zgłosił się do ubezpieczeń społecznych.

W zgłoszeniu płatnika składek podano wnioskodawcy dane identyfikacyjne (NIP, REGON i PESEL). Dodatkowo wnioskodawca złożył formularz ZUS ZUA zgłaszając do ubezpieczeń siebie jako ubezpieczonego z kodem tytułu ubezpieczenia 0570XX.

Jako osoba rozpoczynająca prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej i innych przepisów szczególnych skorzystał z "preferencyjnych" składek na ubezpieczenia społeczne. Na skutek zaistnienia pewnych okoliczności wnioskodawca zamierza wspólnie ze wspólniczką rozwiązać zawiązaną spółkę i kontynuować swoje działalności już w formie indywidualnych przedsiębiorstw, nie zmieniając przy tym zakresu działalności każdego z nich. W ocenie wnioskodawcy dopuszczalne jest aby mógł on przez pozostały niewykorzystany (okres 24 miesięcy) okres opłacać obniżone składki na ubezpieczenia społeczne.

Mając na uwadze treść wniosku, jak również obowiązujące w tym przedmiocie przepisy prawa Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Stanowisko wyrażone przez wnioskodawcę we wniosku o wydanie pisemnej interpretację w trybie art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej uznać należy za prawidłowe.

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Wprowadzony artykułem 7 ustawy z dnia 16 listopada 2012 r. o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce (Dz. U. z 2012 r. poz. 1342) art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r., o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 672 z późn. zm.), w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Zgodnie z (obowiązującym od 24 sierpnia 2005 r.) art. 18a ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób, o których mowa w art. 8 ust. 6 pkt 1 ustawy, tj. osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych prowadzących działalność gospodarczą, w okresie pierwszych 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej stanowi zadeklarowana kwota, nie niższa jednak niż 30% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Z kolei dyspozycja treści ust. 2 art. 18a powołanej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych wskazuje, iż powyższy przepis nie ma zastosowania do osób, które:

* prowadzą lub w okresie ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej prowadziły pozarolniczą działalność;

* wykonują działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Powyższe znajduje zastosowanie w myśl art. 20 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe i ubezpieczenie wypadkowe.

Z powyższego wynika, iż prawo do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia ma osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą, która nie prowadzi i nie prowadziła pozarolniczej działalności w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych oraz nie wykonuje działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Należy podnieść, iż poprzez zawarcie umowy spółki cywilnej wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przy czym osiągnięcie tego celu możliwe będzie głównie poprzez podjęcie się prowadzenia działalności gospodarczej. Strony umowy spółki cywilnej stają się z mocy praw wspólnikami tej spółki uzyskującymi w momencie dokonania rejestracji w organie ewidencyjnym status przedsiębiorców. Statusu przedsiębiorcy nie uzyskuje więc w tym sianie rzeczy sama spółka, lecz wspólnicy tej spółki jako osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Zatem wspólnik spółki cywilnej jako osoba prowadząca działalność gospodarczą, która korzysta już z prawa do opłacania składek na ubezpieczenia społeczne od podstawy wymiaru składek nie niższej niż 30% minimalnego wynagrodzenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie utraci tego prawa w przypadku rozwiązania spółki cywilnej i kontynuowania dalej tej działalności (której zakres nie ulegnie zmianie) indywidualnie.

Istotnym jest jednak, że prawo takie przysługuje wnioskodawcy do końca upływu pierwszych 24 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Na marginesie należy podkreślić, iż w postępowaniu wszczętym wskutek wniesienia wniosku Zakład zobligowany jest wydać interpretację jedynie treści przepisów prawa co do zakresu i sposobu ich zastosowania w odniesieniu do indywidualnej sytuacji wskazanej we wniosku, nie może podważać stanu faktycznego, uzupełniać go, zmieniać w oparciu o inne źródła, czy też wiedzę znaną organowi z urzędu.

W trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmiennie od trybu na zasadach ogólnych regulowanych przepisami Kodeksu postępowania administracyjnego nie ma żadnych uprawnień do prowadzenia postępowania dowodowego czy wyjaśniającego. W postępowaniu tym organ nie może zbierać dowodów i poddawać ich ocenie, orzeka jedynie w oparciu o wskazany w treści wniosku stan faktyczny.

W trybie wydawania pisemnych interpretacji brak jest możliwości dokonywania oceny konkretnych działań przedsiębiorcy pod kątem prawidłowości lub nieprawidłowości danego postępowania, organ nie ma również obowiązku przedstawiania prawidłowego sposobu działania w danej sprawie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest, na gruncie ww. ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, zobligowany jedynie do oceny przedstawionego przez przedsiębiorcę stanowiska - dokonanej przez przedsiębiorcę wykładni przepisów prawa mających zastosowanie na tle zaistniałego stanu faktycznego.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do Sądu Okręgowego Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl