DI/100000/43/1246/2015 - Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą zatrudnioną równolegle na umowę o pracę, będącą prezesem zarządu oraz wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 7 grudnia 2015 r. Centrala Zakładu Ubezpieczeń Społecznych DI/100000/43/1246/2015 Podleganie ubezpieczeniom społecznym przez osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą zatrudnioną równolegle na umowę o pracę, będącą prezesem zarządu oraz wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i ust. 5 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2015 r. poz. 584 ze zm.) w związku z art. 83d ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r., poz. 121 z późn. zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku uznaje za prawidłowe stanowisko zawarte we wniosku z dnia 23 października 2015 r. doręczonym dnia 2 listopada 2015 r. przez Pana (...) w sprawie dotyczącej podlegania ubezpieczeniom społecznym przez osobę prowadzącą indywidualną działalność gospodarczą zatrudnioną równolegle na umowę o pracę, będącą prezesem zarządu oraz wspólnikiem jednoosobowej spółki z o.o.

UZASADNIENIE

Dnia 2 listopada 2015 r. do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku wpłynął wniosek Pana (...) o wydanie pisemnej interpretacji w trybie art. 10 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Wniosek został uzupełnionym pismem z dnia 23 listopada 2015 r. doręczonym dnia 1 grudnia 2015 r.

Wnioskodawca wskazał, iż jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę w spółce (...) oraz posiada (...) udziału w tej Spółce - odprowadzane są za niego składki na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, FP i FGŚP z tytułu umowy o prace.

Dnia 26 kwietnia 2012 r. wnioskodawca został powołany przez Zgromadzenie Wspólników na pierwszy zarząd z funkcją Prezesa Zarządu w Spółce (...) gdzie nie otrzymuje wynagrodzenia.

Od dnia 1 stycznia 2015 r. ww. prowadzi indywidualną działalność gospodarczą i nie zatrudnia pracowników - odprowadza składkę zdrowotną z kodem 05 10 0 0.

Dnia 2 czerwca 2015 r. wnioskodawca nabył 100% udziałów w spółce (...) i został wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lecz nie uzyskuje przychodu z tego tytułu.

W dniu 9 lipca 2015 r. ww. złożył zapytanie do ZUS/O Gdańsk - znak sprawy DI/100000/43/804/2015.

W dniu 20 sierpnia 2015 r. przedsiębiorca złożył zapytanie do NFZ w odpowiedzi otrzymał, że powinien zwrócić się ponownie z zapytaniem do ZUS.

Wnioskodawca kieruje pytanie czy w związku z powyższym w myśl art. 8 ust. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych spełnia on warunki do objęcia ubezpieczeniem społecznym z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Od umowy o pracę z firmą (...) jest odprowadzona składka na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne i FP i FGŚP. Z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej wnioskodawca nie podlega ubezpieczeniom społecznym jedynie odprowadza obowiązkową składkę zdrowotną, zapytuje więc dalej czy jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega ubezpieczeniom społecznym w myśl art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych?

Przedsiębiorca zaznacza, iż z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej nie podlega ubezpieczeniom społecznym, odprowadza tylko składkę zdrowotną.

Wnioskodawca uważa, że nie podlega ubezpieczeniom społecznym jako wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. w myśl art. 8 ust. 6 pkt 4, gdyż zakupione przeze siebie udziały traktuje jako rozszerzenie prowadzonej działalności gospodarczej, a z tytułu działalności odprowadza składkę zdrowotną i nie podlega ubezpieczeniom społecznym. Również nie uzyskuje żadnych przychodów z tytułu bycia wspólnikiem jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W spółce w której ma 100% udziałów nie będzie otrzymywał dywidendy i nie będzie pobierał żadnej dywidendy, jak również nie łączy go żadna umowa ze spółką z której miałby jakikolwiek przychód. W związku z powyższym, w swej opinii, zgodnie z art. 82 nie podlega również ubezpieczeniu zdrowotnemu.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 23 listopada 2015 r. doręczonym dnia 1 grudnia 2015 r. wnioskodawca informuje, iż jego wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o pracę w przeliczeniu na okres miesiąca jest wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mając na uwadze treść wniosku oraz obowiązujące przepisy, Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku zważył co następuje:

Przepis art. 10 ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że przedsiębiorca może złożyć do właściwego organu administracji publicznej, lub państwowej jednostki organizacyjnej wniosek o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów, z których wynika obowiązek świadczenia przez przedsiębiorcę daniny publicznej oraz składek na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne, w jego indywidualnej sprawie.

Jednocześnie art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych stanowi, iż Zakład wydaje interpretacje indywidualne, o których mowa w art. 10 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, w zakresie obowiązku podlegania ubezpieczeniom społecznym, zasad obliczania składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych oraz podstawy wymiaru tych składek. Tym samym, nie każda sprawa wymieniona w art. 83 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych może stanowić przedmiot interpretacji.

Stanowisko wyrażone przez Pana (...) we wniosku o wydanie interpretacji w zakresie podlegania przez ww. obowiązkowi ubezpieczeń społecznych uznać należy za prawidłowe.

Zasady podlegania ubezpieczeniom społecznym regulują przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Ubezpieczeniom społecznym podlegają obowiązkowo osoby, które posiadają określony tytuł do ubezpieczenia wskazany przez ustawodawcę.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 1 i 5 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są pracownikami oraz osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność, natomiast zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 1 i 4 ustawy za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, a także wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Wedle przepisu art. 12 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym. Osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają dobrowolnie ubezpieczeniu chorobowemu na swój wniosek (art. 11 ustawy).

Treść przepisu art. 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych pozwala natomiast uznać, iż powołanie w znaczeniu bezumownego powierzenia funkcji organu spółki - członka zarządu (na podstawie art. 201 k.s.h.) nie stanowi samoistnego tytułu podlegania ubezpieczeniom.

Natomiast z art. 9 ust. 1 i 1a ustawy wynika, iż osoby, o których mowa w art. 6 ust. l pkt 1, 3, 10, 18a, 20 i 21 (a więc między innymi pracownicy), spełniające jednocześnie warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów, są obejmowane ubezpieczeniami tylko z tytułu stosunku pracy, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taka zawarły z pracodawcą, z którym pozostają w stosunku pracy, lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonują prace na rzecz pracodawcy, z którym pozostają w stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego albo wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie. Mogą one dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi również z innych tytułów. Ubezpieczeni, których podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tytułu stosunku pracy, członkostwa w spółdzielni, służby, pobierania świadczenia szkoleniowego, świadczenia socjalnego, zasiłku socjalnego lub wynagrodzenia przysługującego w okresie korzystania ze świadczenia górniczego lub w okresie korzystania ze stypendium na przekwalifikowanie w przeliczeniu na okres miesiąca jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, podlegają również obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z innych tytułów.

Uzupełniając wniosek pismem z dnia 23 listopada 2015 r. doręczonym dnia 1 grudnia 2015 r. Pan (...) poinformował, iż jego wynagrodzenie z tytułu zawartej umowy o pracę w przeliczeniu na okres miesiąca jest wyższe od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, wobec czego brak jest podstaw do uznania, iż prowadzenie pozarolniczej działalności przez wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością stanowi, w opisanej sytuacji, tytuł do podlegania ubezpieczeniom społecznym. Osoba ta może jednak podlegać ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu dobrowolnie, na swój wniosek.

Równocześnie Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, iż niniejsza decyzja nie odnosi się do kwestii podlegania ubezpieczeniu zdrowotnemu, gdyż organ rentowy nie wydaje interpretacji indywidualnych w zakresie podlegania temu ubezpieczeniu, ponieważ ustawodawca nie przyznał mu kompetencji w tym zakresie, na co wskazuje treść ww. art. 83d ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W związku z czym w oparciu o art. 66 § 1 i 2 Kodeksu postępowania administracyjnego organ zawiadamia, iż w przedmiotowej sprawie wnioskodawca jest uprawniony do wniesienia podania do właściwego miejscowo Dyrektora Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia. Takie podania złożone zgodnie z niniejszym zawiadomieniem, w terminie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia uważa się za złożone w dniu wniesienia pierwszego podania.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

POUCZENIE

Decyzja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie jej wydania.

Stosownie do art. 10a ust. 2 i ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej niniejsza decyzja nie jest wiążąca dla przedsiębiorcy, natomiast jest wiążąca dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Od niniejszej decyzji przysługuje, zgodnie z art. 83 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, odwołanie do właściwego Wydziału Ubezpieczeń Społecznych Sądu Okręgowego w (...).

Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS, która wydała decyzję lub do protokołu sporządzonego przez tę jednostkę, w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji.

Opublikowano: www.zus.gov.pl